KADIN

Antibiyotik Kullanırken Alkol Alsak Ne Olur?

Antibiyotik Kullanırken Alkol Alsak Ne Olur?

Doktorumuza sorduk.

Aslında kötü de hissetmiyorsunuz, antibiyotiğiniz de yarın bitecek üstelik?

Haftaya kötü bir başlangıç yapmıştınız ama Augmentin, Amoklavin, Zinnat, Tetramin, artık doktorunuz her ne önerdiyse çok iyi geldi; resmen 3 günde ayağa kalktınız!

Kendinizi çok daha iyi hissediyorsunuz, hasta yatağınızdan kalkıp çalışmaya da başladınız çoktan. Öyle güzel, öyle verimli çalıştınız ki; artık bir bardak şarabı veya eğer anneanneyseniz kahvenin yanında nane likörünü hakettiniz. Ama doktorunuz bir şey daha söylemişti değil mi? ''Bu kutuyu mutlaka bitir, yarım bırakma. Ayrıca antibiyotik kullanırken ekşili, acılı, yağlı ve alkollü şeylerden uzak dur!''

Ne olacak şimdi!? - - - - - -

Bazı antibiyotikleri alkolle kullanmak hakikaten kötü sonuçlar doğurabiliyor, doktorunuz o birkaç antibiyotik özelinde gayet haklı.

Metronidazol, tinidazol ve trimetoprim-sulfametoksazol içeren ilaçlarla birlikte katiyen alkol içmemelisiniz: Çünkü bu maddeler alkolle birleştiklerinde şiddetli baş ağrısı, kızarma, kalpte ritm bozukluğu, mide bulantısı ve kusma gibi belalara sebep oluyorlar, üstelik çok ciddi seviyelerde! Bu maddelerin isimleri hiçbir şey ifade etmedi, değil mi?

İlacınızın preskripsiyonuna bakabilirsiniz hemen. Hattâ ona bile gerek yok, etkin maddesi muhtemelen antibiyotiğinizin kutusunda yazıyordur.- - - - - -

Peki diğerleri?

Bu etkin maddeleri barındırmayan antibiyotiklerin yanında, -eğer kendinizi artık iyi de hissediyorsanız tabii; bir bardak içki içmek pek de sıkıntı değil, afiyet olsun:)

Metronidazol, tinidazol trimetoprim-sulfametoksazol barındırmayan bir antibiyotik kullanıyorsanız; bir bardak alkol sanılanın aksine antibiyotiğin etkilerini yok etmiyor, yukarıda sıraladığımız rahatsızlıklara da sebep olmuyor. - - - - - -

Ama tadında bırakın, abartmayın!

Çünkü belirttiğimiz etkin maddeye sahip olsun olmasın her antibiyotik bir takım yan etkilere sahip, alkol de genelde fazla kullanımda bu yan etkileri tetikliyor: Karın ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk gibi.

Bir de tabii yakın zamanda antibiyotik kullanacak kadar hastalandıysanız, bol bol alkol alıp zaten kendini yeni toparlamış olan vücudunuzu yok yere dehidre etmek, zayıf düşürmek... Sanki pek iyi bir fikir gibi gelmiyor bize, ne dersiniz?


_Kaynaklar: Travelandleisure.com, Duzen.com.tr, 1ilac.com & Mynet Haber_

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.