HABER

"Antika müzesi" gibi ofis

Adıyaman'da iş adamı Tarık Yapıcı, 25 yılda yurt içi ve yurt dışından topladığı çoğu antika değere sahip yaklaşık 5 bin eşyayı ofisinde sergiliyor - Çocukken merak sardığı antika eşyaları, iş hayatına başladıktan sonra toplamaya başlayan Yapıcı, şimdi ise sahip olduklarını, açmayı planladığı müzede sergilemek istiyor - Tarık Yapıcı: - "En büyük hayalim, topladığım antika eşyalardan müze açmak. Adıyaman'da inşallah ilerleyen zamanlarda özel bir müze açmayı planlıyorum"

KEMAL KARAGÖZ - Adıyaman'da iş adamı Tarık Yapıcı, 25 yılda yurt içi ve yurt dışından topladığı çoğu antika değere sahip yaklaşık 5 bin eşyayı ofisinde sergiliyor.

Samsat ilçesinde dünyaya gelen ve çocukken gördüğü antikalara merak saran Yapıcı, uzun yıllar içinde sakladığı tutkusunu, iş hayatına atıldıktan sonra hayata geçirmeye başladı.

İlk başlarda yakın çevresi ve arkadaşlarından aldığı antika eşyaları ofisinde sergileyen Yapıcı, daha sonra iş için gittiği yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde antika dükkanlarından satın aldığı parçalarla sergisini genişletti.

Antika meraklısı Tarık Yapıcı, ofisinde boş yer kalmayınca, topladığı değerli eşyaların bir kısmı için evinde de özel bir bölüm açtı.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasına gelen müşteriler, Yapıcı'nın ofisine girince şaşkınlığını gizleyemiyor. Adeta bir antika dükkanına girdiklerini sanan müşteriler, arasında taş plak çalar, eski gaz ocağı, telefon, radyo, el değirmeni, bozuk paralar, bıçaklar, kamalar, saatler, kazanlar, tepsiler, tencere ve diğer ev eşyası ile tabancalar, tüfekler ve tesbihlerin bulunduğu çok sayıda eski eşyayı görme fırsatı buluyor.

İş adamı Tarık Yapıcı, Adıyaman'da Organize Sanayi Bölgesi'nde ticaretle uğraştığını ve aynı zamanda antika ürünlere çok ilgi duyduğunu belirtti.

Çocukken merak saldığı antikalara iş hayatına atıldıktan sonra kavuştuğunu anlatan Yapıcı, imkan bulduğu zaman küçük değerli eşyalar topladığını kaydetti.

Hem yurt içi hem de yurt dışında yaptığı iş seyahatlerinde görüşmelerini tamamlamasının ardından kendisini antika dükkanlarının önünde bulduğunu ifade eden Yapıcı, 5 bin antika eserin sahibi olduğunu dile getirdi.

- "En büyük hayalim, müze açmak"

Ofisinde yer kalmadığından dolayı evinin bir bölümüne de eşyaları dizdiğini belirten Yapıcı, şunları söyledi:

"Gittiğim yerlerde eskiye dair ne varsa, antika eşyaları, evdeki eski eşyaları toplayıp bir araya getirdim. Şu anda topladığım antika eşyalarımı ofisimdeki odamda sergiliyorum. En büyük hayalim, topladığım antika eşyalardan müze açmak. Adıyaman'da inşallah ilerleyen zamanlarda özel bir müze açmayı planlıyorum. Özellikle Osmanlı dönemine ait kullanılan ev eşyaları, araç gereçler, tüfek ve tabanca var. Doğduğum yer olan Samsat tarihi bir ilçe olduğu için antika eşyalara meraklıydım. "

Yapıcı, gelen müşterilerin odasındaki antika eşyaları merakla incelediğini ifade etti.

Geri Dön