HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Apple Intelligence nedir? Apple Intelligence destekli cihazlar nelerdir?

Apple, dünya genelinde popüler olan, bünyesinde çeşitli teknolojik ürün ve hizmet bulundurulan çok uluslu bir Amerikan firmasıdır. Apple tarafından geliştirilen ve tasarlanan çok sayıda teknolojik cihaz mevcuttur. Bu cihazlar arasında iPhone, iPad, iPod gibi cihazlar yer almaktadır. Firma, belirli aralıklarda cihazlara yeni özellikler getirmektedir. Bu yeniliklerden biri de Apple Intelligence özelliğidir. Peki, Apple Intelligence nedir ve Apple Intelligence destekli cihazlar nelerdir?

Apple Intelligence nedir? Apple Intelligence destekli cihazlar nelerdir?

Apple şirketi, bünyesinde bulunan teknolojik cihazların kullanıcılar tarafından daha kolay kullanılabilinmesi için yeni özellikler eklemektedir. Bu yeni özelliklerden biri, Apple Intelligence adındaki yeni bir yapay zekâya dayalı özelliktir.

Apple Intelligence nedir?

Apple'ın açıklamasına göre Apple Intelligence; üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel akıllı teknoloji sistemidir.

Yapay zekâ teknolojisi, insan zekâsına has olan iletişime geçme, düşünme, öğrenme, algılama gibi bilişsel işlevleri yerine getiren bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. Bu teknoloji sayesinde kullanıcıların gündelik yaşamları daha da kolaylaşmaktadır. Gündelik işleri basitleştirmek, dili ya da görselleri algılayıp oluşturmak, kişisel bağlama dayalı işlemler gerçekleştirmek için güçlü modellerle entegre edilen yapay zekâ teknolojisi, Apple'da adeta Apple Intelligence olarak tabir edilmektedir.

Apple Intelligence ne işe yarıyor?

Apple Intelligence, isminden de anlaşılabileceği üzere Apple teknoloji devi tarafından yeni işletim sistemine dâhil edilen bir özelliktir. iPhone akıllı cep telefonlarının iOS 18 işletim sistemi içerisinde bu yapay zekâ teknolojisine dair özellikler yer almaktadır.

Apple Intelligence özelliği ile birlikte kullanıcılar herhangi bir mesajı yazarken ya da e-mail oluştururken gelişmiş dil işleme özelliğinden faydalanabilecek ve bu özellik sayesinde pek çok yazım hatası düzeltilebilecektir. Ayrıca kişilerin sözlü olarak verdiği komutlar daha kolay bir şekilde anlaşılabilecektir.

Apple Intelligence destekli cihazlar nelerdir?

Apple şirketi yapay zekâ teknolojisinin gücünü kullanarak bünyesinde barındırdığı cihazların kullanımını daha da kolay bir hâle getirmeyi hedeflemektedir. Bundan kaynaklı cihazları için yalnızca bireye özel akıllı teknoloji sistemi olarak da tabir edilen Apple Intelligence özelliğini duyurmuştur. Bu noktada Apple Intelligence ne zaman gelecek konusu karşımıza çıkabilir.

Apple cihazlarının bu yeni yapay zekâ özelliğinin iOS 18 işletim sistemiyle birlikte yeni yazılım güncellemesi olarak Eylül 2024 tarihinde piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Apple Intelligence destekli cihazlar ise genel olarak şunlardır:

  • iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max
  • M1 ve daha yeni çiplere sahip iPad ve Mac modelleri

    Express

En Çok Aranan Haberler