Arınç: AKP seçimlerde %70 oy alacak

Arınç: AKP seçimlerde %70 oy alacak

İstanbul (AA)- Eski TBMM Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç, parti kapatma davalarının, siyaseten kapatılmak istenen partiye hiçbir zararı olmadığını ifade ederek, "AK Parti önümüzdeki seçimlerde bu zulüm ve haksızlık karşısında yüzde 70 oy alacaktır" dedi.

Şahin: Avuçlarını yalayacaklar

Arınç, Manisa ve Beyoğlu Belediyeleri arasındaki "Kardeş Şehir" protokolünün imza töreninde basın mensuplarının AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin sorularını yanıtladı.Henüz iddianameyi görmediğini, basılı yayında da tam anlamıyla yayımlanmadığını anlatan Arınç, dün akşam geç saatlerde Anayasa Mahkemesinde böyle bir dava açıldığını duyduğunu ve AK Parti Genel Merkezi'nde konu üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Eski TBMM Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç, bu davada suçlanan insanlardan ilk üçü içinde kendi isminin yer aldığının söylendiğini anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti:"Görmedim de başkalarının yalancısıyım. Bu beni üzmez, bu beni endişe ve korkuya sevk etmez. Ama ben siyasi hayatım boyunca attığım her adımın, yaptığım her işin, söylediğim her sözün hesabını şerefle verdim. Kuştan korkan darı ekmez. Biz siyasette bildiğimiz doğruların arkasındayız. Doğru adına ne biliyorsak, onu yapmaya devam edeceğiz.Aslında benim üzülmem gereken bir tek şey vardı, böylesine haksız açılmış bir davada ismim geçmeseydi kendimden endişe ederdim. Kendimden şüphe ederdim. Çok şükür vicdanım müsterih... Böylesine bir davada, böylesine bir iddianame ile suçlanmak ancak bana şeref getirir. Bundan dolayı da milletimin önündeyim ve milletimin vereceği karara hazırım."

Arınç, "Siyasi partiler insanlardan müteşekkildir. Bunların yöneticilerinden veya temsilcilerinden hukuka aykırı eylem yapanlar varsa, cezasını mahkemelerde bireysel olarak çekerler, ama onların hataları sebebiyle bir iktidar partisini kapatmak, üçüncü dünya ülkelerinde bile mümkün değil. Göreceksiniz TBMM Türkiye'yi bu ayıptan kurtaracaktır" dedi.

Bir gazetecinin, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de siyasi yasak istenildiği" yönündeki haberleri anımsatması üzerine, Arınç, şunları söyledi: "Bu savcıyı, bu sayın Başsavcıyı... Gene 'sayın' kelimesini kullanmadan durmayım, çok sayın Başsavcıyı bir konuda ikaz etmek istiyorum. Bu partiyi kapatmak konusunda o kadar hırslı ve bu hırs o kadar gözünü bürümüş ki, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 105. maddesine göre sorumsuzluğu esas olan bir cumhurbaşkanı hakkında bile iddianame tanzim edebiliyor. Bu dünyada görülmüş bir şey değildir. Bunu hiç kimse anlayamaz. Bir cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetle suçlanıp yargılanabiliyorsa, sayın Abdullah Gül'ün siyasi yasaklı olarak ilan edilmesini istemek hangi hukuk anlayışı ile bağdaşabilir.Bu davaya gölgeler düşmüştür. Bu iddianame çok zayıftır. Bu iddianame hukukun değil, kin ve garezin ürünüdür. Daha çok şeyler konuşacağız. Biz
konuşamazsak başkaları çok şey söyleyecek ama emenim ki Türkiye'nin ilerlemesini, büyümesini, gelişmesini hiçbir şey önleyemeyecektir. Anayasa Mahkememize bu konuda güveniyoruz ve onun vereceği kararı hep beraber alkışlarla karşılayacağız."