HABER

Arınç: ''Avrupa sürekli zorluk çıkartıyor''

Cezayir (AA)- TBMM Başkanı Bülent Arınç, "AB'ye, medeniyetler arası çatışmaları engellemek için girmek istiyoruz" dedi.

Arınç, Cezayir'e yaptığı gezinin ikinci gününde Başbakanlık Sarayında Cezayir Başbakanı Abdelaziz Belkhadem ile görüştü. Belkhadem, görüşmede, Türkiye'nin Osmanlı döneminde olduğu gibi bölgede aktif ve güçlü bir politika izlemesi gerektiğini belirterek, "Bölgenin Türkiye'ye ihtiyacı var. Biz Cezayir olarak Türkiye'nin ve bu politikanın yanında olacağız" dedi.

Cezayir olarak Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı olduğunu düşünmediklerini ifade eden Belkhadem, "Türkiye, tek başına güçlü bir ülkedir. Zaten AB de sizin üyeliğiniz konusunda samimi değildir" diye konuştu.

Arınç da "Fransa'nın Ermeni soykırımı ve sonrasında söylediklerinin ne kadar büyük bir çelişki olduğunu, özgürlük, adalet ve eşitlik söylemlerinin ne kadar altının boş olduğunu Cezayir'e yaptığı ziyaretinde bir kez daha gördüğünü" ifade etti.

Arınç, şöyle devam etti:

"Cezayirli kardeşlerimizin yaşadığı katliamı ve acıyı bizzat yerinde gördüm. Bu nedenle bir kez daha Fransa'nın çifte standart uyguladığını ifade etmek istiyorum. Türkiye'nin bölgede daha aktif olması gerektiği düşüncenize katılıyorum. Amacımız Osmanlı döneminde olduğu gibi barışı tesis etmek, buna katkı sağlamaktır. Biz, AB'ye medeniyetler arası çatışmaları engellemek için girmek istiyoruz. Bu yüzden bütün kriterleri başarıyla tamamladık. Ancak Avrupa, sürekli engel çıkartıyor ve yeni şartlar öne sürüyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön