HABER

Arnavutluk'un sürgünden dönen kralında 90 silah bulundu

TİRAN (İHA) - Arnavutluk'un İtalya'nın faşist lideri Mussolini tarafından işgal edilmesiyle sürgüne giden ve 63 yıl sonra dün ülkesine dönen Kral 1. Leka'nın bavulunda 90 tane silah bulundu.

Tiran Havaalanı Güvenlik Yetkilisi Kemal Şerra, kralın bavullarının içinden otomatik silahlar, el bombaları ve tabancalar çıktığını bildirdi. Leka'nın danışmanı Fluturak Germenji, yakalanan silahların Kral'a verilmiş hediyeler ve ganimetler olduğunu öne sürdü.
Ülkeyi 1928-1939 yılları arasında yöneten ve 1939'da faşist rejim nedeniyle uzaklaştırılan Arnavutluk Kralı Zog, 1961 yılında Paris'te ölmüş, oğlu 1. Leka, sürgündeki "Arnavutluk Ulusal Meclisi" tarafından aynı yıl kral ilan edilmişti. Ülkedeki "tarihsel düzensizliğin yok olacağına" inanan 40 milletvekili, uzun zaman Güney Afrika'nın Johannesburg kenti yakınlarında yaşayan Leka'nın ülkesine kesin dönüş yapması yönünde çağrıda bulunmuştu.

Leka'nın, eşi Suzan, kendisiyle aynı adı taşıyan oğlu Leka ve annesi Geraldina ile birlikte geldiği Arnavutluk'ta, gelecekte önemli bir rol üstlenmesi bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler