KADIN

Artık sorun değil! Göğüs nasıl küçültülür?

Aşırı büyük memeler kamburlaşmaya, bel ve boyun ağrılarına, meme altı enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Günümüzde artık büyük meme sorun değil. Göğüs nasıl küçültülür sorusu aklına takılanlar için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Erol Kışlaoğlu cevapladı.

Artık sorun değil! Göğüs nasıl küçültülür?

Yaklaşık 2.5 ila 4 saat süren operasyonla büyük göğüslerden kurtulmak mümkün. Büyük göğüs ameliyatı sonrası hasta, 1-2 günde taburcu edilir. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur. Göğüs nasıl küçültülür, ne zaman yapılması gerekir, kimler yaptırabilir? Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Erol Kışlaoğlu anlatıyor.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME NE AMAÇLA YAPILIYOR?

Kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil sağlık nedeni ile yapılan bir ameliyattır.

NE ZAMAN YAPILMASI ÖNERİLİYOR?

İri ve sarkık memeler sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir ve kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar, nefes almada güçlük yaşanabilir. Meme ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük hareketler sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Bu tip sorunların giderilmesi nedeni ile uygulanması öneriliyor.

Ameliyattan 10 gün önceden itibaren aspirin veya benzeri ilaçlar almamalısınız. Meme küçültme ameliyatı sonrası boyun, sırt ve omuz ağrılarınız devam edebilir. ağrı ve yara iyileşmesinde gecikme görülebilir. Sık pansuman gerekebilir. Sadece meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 4.5-5 cm kadar olan iz zamanla belirsizleşir.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME NASIL YAPILIYOR?

Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. 2.5 ilâ 4 saat sürer. 1-2 gün sonra taburcu olabilirsiniz.

AMELİYAT SONRASINDA NELER YAŞANABİLİR?

Ağrı ve kol hareketlerinde kısıtlılık görülür. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir ve 24-72 saat içinde çıkarılır. 2 gün sonra sargılar açılır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastanede 1 ilâ 3 gün kalınır. 6 hafta sporcu sutyeni giyilmesi önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başındaki hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi kısa sürede kaybolur.

NE KADAR SÜRE DAYANIR?

Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur. Ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve sarkıklıklara neden olabilir. Memelerde gevşeklik, sarkma gibi durum ortaya çıkarsa ilâve cerrahi gerekebilir.

Erkekler de meme küçültme operasyonu yaptırıyor mu? Erkeklerde meme küçültme ve büyütme operasyonlarına ilgi ne düzeyde?

Erkeklerdeki meme büyüklüğüne “jinekomasty” denir. Genç yaşlarda görülebileceği gibi orta yaşlarda da şişmanlama ile birlikte artmış oranda görülür. Bu tip şikâyeti olan erkekler son zamanlarda bizlere daha çok müracaat etmektedirler. Orta yaşlarda ve yağlanmaya bağlı meme büyüklüğünde liposuction ile sorun çözümlenmektedir. Gençlerde görünen ve daha ziyade meme dokusunun büyümesi ile olan tipinde ise (bunlarda meme kanseri riski de normal erkeklere nazaran daha fazladır) meme dokusunun çıkarılması gerekir. Bu da basit bir operasyondur. Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir ve hastanede yatmayı gerektirmez. Kişi aynı gün hastaneden çıkabilir. Ağır işler yapmamak kaydıyla günlük hayatına devam edebilir.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler