Atatürk Havalimanı'nda iş bırakma eylemi

İstanbul - AA- Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü binasında görevli çalışanlar, Emek Platformu'nun aldığı karar gereği 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

Atatürk Havalimanı'nda eylem sırasında uçakların iniş ve kalkışlarında aksama olmadı. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım Sendikası (TUS) üyesi çalışanlar, saat 10.00'da iş bırakarak DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürlük binası ve teknik blok kafetaryasında toplandı. BTS 2 No'lu Şube Başkanı Yakup Tağı burada yaptığı açıklamada, acil durum, sağlık, itfaiye personeli dışında tahsilat, muhasebe, hasılat, malzeme gibi idari bölümlerde birer personel bırakarak iş bırakma eylemi yaptıklarını söyledi. Tağı, Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın çalışanlar, emekliler ve tüm hak sahipleri için sosyal sigorta ve sağlık alanında ağır hak kayıplarına neden olacağını savundu.

Emeklilik ve sağlık alanında köklü değişiklikler yapan tasarının, kazanılmış hakları geriye götüreceğini öne süren Tağı, tasarının sosyal devlet ilkesine aykırı olduğunu iddia etti. "Sosyal güvenlik açısından yarınları tamamen güvencesiz bırakan bu düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değil" diyen Tağı, tasarının geri çekilmesi gerektiğini söyledi.Alkışlarla tasarıyı protesto eden sendika üyeleri, saat 12.00'de eylemi sona erdirerek iş başı yaptı.

Emek Platformu'nun 2 saatlik iş bırakma eylemi nedeniyle Atatürk Havalimanında iç ve dış hatlardaki uçuşlarda herhangi bir aksama yaşanmadı, uçuşlar normal olarak gerçekleştirildi.