HABER

"Avrupa'nın Lübnan'a desteği daha da artacak"

KAHİRE (İHA) - Ortadoğu gezisi çerçevesinde Mısır'ın başkenti Kahire'de temaslarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB'nin Paris'te Lübnan'a yardım konferansı düzenleyeceğini açıkladı.

Solana Kahire temasları çerçevesinde ilk olarak Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştü. Görüşmenin ardından ikili basına açıklamalarda bulundu.
Bölgede barış ve istikrar ortamının temini için çalıştıklarını ifade eden Solana, "Filistin konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Lübnan'da çok temaslarda bulundum; temaslarımızı hala da sürdürüyoruz. Sinyora hükümetini destekliyoruz. Tüm ülkelerin de katkıda bulduğu bir barışı sağlamaya çalışıyoruz. Avrupa ülkeleri olarak, Ocak ayının başında Paris'te Lübnan'ın yeniden yapılandırılmasına katkı olarak büyük bir zirve hazırlıyoruz. "Avrupa'nın Lübnan'a desteği Paris'te düzenlenecek yardım konferansı ile daha da artacak" dedi.

Amr Musa ise, "Avrupa ile Arap ülkeleri arasındaki yakın ilişkilerinin geliştirilmesini görüştük, ayrıca Filistin'de yaşanan krizinin çözümü için alınması gerekenleri konuştuk" şeklinde konuştu.

AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın Kahire temasları çerçevesinde Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile de görüşmesi bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön