HABER

Ayak mantarına dikkat

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç .Dr. Sezai Şaşmaz, özellikle erişkinlerde görülen ayak mantarının önemsenmediği için ilerleyen aşamalarda kişilerin iş verimini düşürdüğünü ve yürümeyi zorlaştırdığını söyledi.

Ayak mantarına dikkat

Şaşmaz, yaptığı açıklamada, mantar enfeksiyonlarının toplumda çok yaygın olduğuna dikkat çekerek, "Tüm erişkinlerin yaklaşık yüzde 25'inde mevcut olan bu hastalıkların tedavisi genellikle ihmal edilmektedir. Nitekim bu ihmal ile bozulan deri bütünlüğü sonrası selülit gibi çeşitli mikrobik hastalıklar gelişebilmekte ve daha ciddi sorunlar oluşabilmektedir" dedi.

Ayakta 3 tip mantar türünün çıktığını ifade eden Şaşmaz, sadece parmak arasında terlemeye paralel olarak ortaya çıkan mantar türünün genellikle sporcularda ve askerlerde görüldüğünü söyledi. Bu tür mantarların parmak arasını beyazlaştırdığını ve kaşıntı yaptığını belirten Şaşmaz, bu bölge kaşındıkça enfeksiyonun da yerleştiğini vurguladı.

Mantar hastalıklarına karşı neler yapılması gerektiğini de anlatan Şaşmaz, şu uyarılarda bulundu:
"Ayaklar ıslak ve nemli bırakılmamalı, teri absorbe etmesi için pamuk çoraplar tercih edilmeli, çoraplar sık değiştirilmeli, otellerde, soyunma odalarında, spor salonlarında, halka açık yerlerde ayak koruyucu eşyalar giyilmeli, ayakkabılar belli aralıklarla havalandırılmalı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön