Ayakkabı Onarımı Ve Bakımı

Ayakkabıları atmadan önce bir kez daha düşünün.

Ayakkabı Onarımı Ve Bakımı

Melisa Kagan
Kabul edelim, ayakkabılarınızı seviyorsunuz. Ayakkabılarınızı kullanışlı duruma getiremiyorsunuz. Ayakkabılarınızı yıprattınız ve onlara gereken önemi göstermediniz. Çaresizce, sevimli ve yepyeni bir ayakkabı geldi ve eskisiyle değiştiriyorsunuz. Güzel, artık ayakkabılarınızı kötü kullanmayın! Satın aldığınız ayakkabılar bir yatırım ve ayakkabılarınıza gereken önemi gösterin. Pahalı ayakkabılarınıza gereken önemi gösterirseniz tahmin ettiğinizden daha fazla dayanıklı olacaklardır. Daha önceden satın almış ayakkabılarınızı ayakkabı tamirine vererek onların tekrardan güzel görünmesini sağlayın. Tamirden gelecek olan bu güzel ayakkabılarınıza özen gösterin.

Ayakkabılarınızı boyayın ve su geçirmelerini önleyin. Koruyucu bir sprey uygulamak, ayakkabılarınızın yağmur, kar ve çamuru geçirmemesini sağlayan en iyi yöntem olacaktır. Bu işlem ayakkabı tamircisinde yapılabilir ama az bir harcamayla evinizde de bu işlemi yapabilirsiniz. Ayakkabılarınızı ilk giymeden önce deri ve süet spreyle ve de losyonlar uygulayın daha sonra yaklaşık olarak her altı veya sekiz haftada bir bu uygulamaları yapın. Meltonian Water ve Suede Protector, ayakkabı tamir uzmanları tarafından önerilen markalardır. Bir krem üzerine sprey uygulamak daha yararlı olur ve bu spreyi uygulamanız daha az zamanınızı alır. Ayrıca, kremin fazla kullanılması ayakkabı yüzeyinin mat görünmesine neden olabilir. Ayakkabılarınızın hava şartlarına dayanıklılık sağlaması için diğer en iyi seçenek Kiwi Premier Shine’dır. Bu, kontrollü akan aplikatör ile suya dayanıklı bal mum formülüdür. Su, ayakkabı yüzeyinde bulunan boncuklu kısımlara zarar verdiğinde uzaklaştırıcınızı tekrar uygulamak için ihtiyaç duyduğunuz sahte bir işarettir. Bunlar ve diğer bakım ürünleri için www.ShoeShineExpress.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Ayakkabılarınızın aşınmasını ve yıpranmasını önleyin. Yeni çift ayakkabıları ilk kez giyerken duyduğunuz en güzel hazdır. Ama kendinizi kontrol etmeniz için iyi bir sebep var ve bunu beklemeye değer olduğunu size garanti ediyoruz: uygulanan topuk ve lastik tavsiyeler. Evet, ayakkabı tamircisine favori olan marka ayakkabılarınızı bırakırken endişelenilirsiniz ama her hangi bir aşınma ve yıpranma olmadan önce kauçuk tabanı ayakkabılarınızın altına ilave etmeleri en iyisi olacaktır. Bu ayakkabılarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaklardır.

Bir mağazada ayakkabınızı tamir edin. Hiç değer vermediğiniz ayakkabılarınızı giymişseniz veya ayakkabılarınıza zarar verdiyseniz, bir kere daha düşünün çünkü onları atmanızın zamanı daha gelmedi. Ayakkabı giyildikten sonra bile tavsiyelerle ve kauçuk tabanla ayakkabılarınızı tekrardan elverişli hale getirebilirsiniz. Kendinizi şımarttığınız gibi ayakkabılarınızı da şımartın. Düzenli olarak ayakkabılarınızı temizleyin ve boyatın. Ayakkabılarınızı giymediniz zamanlarda onları iyi yerlerde muhafaza edin ve kalıplarınızın bozulmamasına dikkat edin. Erz ağacından olan ayakkabılıklar rutubeti, asidi, tuzu emebilir böylece derinin yıpranmasını ve bozulmasını azaltır. Süet ayakkabılar, lastik veya sert kılları olan süet fırçayla fırçalanmalı (ayakkabı kuru ve temiz olmalı).

Yağmurlu bir havada taksi için koştururken ayakkabınızın topuğu kırıldı mı? Sorun etmeyin. Her hangi bilinen bir ayakkabı tamircisi, çoğu diğer sorunlarının yanında bu sorunu da halledebilir. En büyük sorunlardan biri, merdiven çıkarken topuklarımızın üzerindeki deri sık sık yırtılır. Ayakkabı tamircileri ayakkabılarınızı zamansız onanır ve onları geri almaya geldiğinizde ayakkabılarınız yeni gibi görünür. Ayakkabı tamiri yapan uzmanları ayrıca ayakkabılarınızın derisini de parlatırlar. New York’da bulunan Shoe Service Plus ( 212-262-4823-) seviyoruz. Kasabadaki her kokoş bayan ayaklarına göre ayakkabı hazırlayan tasarımcılarına giderler. Şehrinizde ayakkabıları iyi tamir eden ayakkabı tamircilerini sorun veya ayakkabılarınız Shoe Servic Plus’a nakliye edebilirsiniz ve size göre uygun olmazsa tekrar oraya gönderebilirsiniz. Spa tatilindeyken bile size ayakkabı gönderebilecekleri aklınızda olsun!
Ev tamir tavsiyeleri
Biraz para biriktirmek istiyorsanız veya ayakkabılarınızı tamire verecek kadar zamanınız yoksa evde yapabileceğiniz basit ev-bakım tavsiyeleri:

Saf beyaz sirke ve surun eşit miktarda karışımı ile beyaz tuzu çalkalayın ( bu uygulamayı kuru ayakkabılara ve botlara yaptığınızdan emin olun).
Kuruduktan sonra saç spreyiyle ayakkabıya sıkarsanız beyaz ayakkabıda leke kalmayacaktır.
Ayakkabılarınızın uzun süre temiz kalması için kuru yüzeye nişasta sıkın ve ayakkabılarınızı temizleyin.
Deri ayakkabılarını parlak ve temiz görünmeleri için bebekler için olan ıslak mendilleri kullanın.
Alkol veya tırnak cilası çıkartıcını sürerek veya jel içermeyen diş macunuyla beyaz deri ayakkabılarınızı temizleyin.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler