HABER

Aylin Nazlıaka'ya mahkemeden kötü haber

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın, CHP'den ihracının iptali talebiyle açtığı dava Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

Aylin Nazlıaka'ya mahkemeden kötü haber

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddiası sonrası başlayan tartışmalar ardından partisinden ihraç edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, işlemin iptal edilmesi istemiyle dava açmıştı.

Davanın bugünkü karar duruşmasında Aylin Nazlıaka ile avukatı ve CHP'nin avukatı katıldı. Nazlıaka'nın avukatı daha önce dosyaya kabul edilen bilirkişi raporu da dikkate alınarak, müvekkili hakkında verilen kararın usule aykırı olduğunu ve partiden ihracının iptali istemiyle açtıkları davanın kabul edilmesini istedi. CHP avukatı ise daha önce ihraç edilenlere ilişkin karar örneklerini mahkemeye sunarak, davanın reddedilmesini talep etti.

Söz alan Nazlıaka ise CHP avukatı tarafından mahkemeye emsal olarak sunulan kararı kabul etmediğini, kendi durumu ile örnek olarak verilen kararın benzerlik taşımadığını savunarak, "Uğramış olduğum haksızlık nedeniyle verilen partiden ihraç kararına karşı itirazımın kabulü ile adaletin yerine gelmesinin ve uğranılan haksızlığa son verilmesini ve görevime iade edilme karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

Tarafların beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklayan Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Hatice Zerrin Gürkanlı, Siyasi Partiler Kanunu'nun 57. maddesi gereği, Nazlıaka'nın, CHP'den ihracının iptali talebiyle açtığı davanın kesin olarak reddine hükmetti.

(ANKA)

Geri Dön