Baba olmanın gerçekleri

Bebeğiniz ilk dünyaya gözlerini açtığı günden beri her dakika her saniye annesi ile birlikteyse tabii ki babayı sadece oyun arkadaşı olarak görecektir…

Baba olmanın gerçekleri

Yeni nesil babalarda bu durum nispeten değişse de zorda kaldıklarında annesi bu seni istiyor diye olayın içinden kendini sıyıran babaların sayısı oldukça fazla! Bir bebek dünyaya geldikten sonra ilk 3 ay ebeveyn ayırmaksızın bağlanabilir.

Yani bir baba da tıpkı bir anne gibi bebeğinin altını değiştirir, mamasını yedirir ve her ağladığında kucağında onu sakinleştirebilir ve onunla vakit geçirebilirse işte o zaman bebek en az annesi ile kurduğu bağ kadar babası ile bağ kurabilir ve babasına da en az annesi kadar güvenebilir. Böylelikle annesi olmasa da yanında babası olduğunda kendini daha rahat hissettiğinden daha sakin bir bebek olabilir ve zaman geçirebilir.

Anne evde her zaman toparlayıcı, şefkat gösterici, her durumun altından kalkıcı ve her şeyi aynı yapabilme gücüne sahip gibi görünür. Bebek ağlar anne ilgilenir, bebeğin altını anne temizler, bebeğe mamayı anne verir, bebekle oyun zamanı sadece anne oynar ve bebeği uyuturken sadece anne uyutur da baba sadece karşıdan “aman da benim güzel bebeğim” diye severse işte o zaman çocukla aralarında kurulması gereken güven bağı kurulamaz.
Bir çocuğun her gün babası ile en az 30 dakika nitelikli ve kaliteli zaman geçirmesi gerekmektedir. Çocuklarına nitelikli zamanlar ayıran babalar sayesinde bebekler ilerleyen yaşlarında daha güvenli, sosyal ilişkilerinde aktif ve öz güvenli bir birey olur. Ayrıca huy bakımından da daha uyumlu, daha ılımlı ve anlaşmacı bir karaktere sahip olurlar.

Babalarının güçleri onları daha güçlü kılar ve kendilerinden daha emin olarak hareket eder ve seçimlerini yaparlar. Bir baba bebeğinin ilk günlerinden itibaren bebeğinle birlikte her anı değerlendirmelidir.
Gerektiğinde annesinin yokluğunu hissettirmeyecek kadar her şey ile ilgilenmeli gerektiğinde bir arkadaş gibi sırlarını dinlemeli, gerektiğinde ise onun için özel anlarda yanında olarak “benim babam” demesinin gururunu ona yaşatmalısınız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler