HABER

Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte 2022 Babalar Günü tarihi!

2022 yılında Babalar Günü için geri sayım devam ediyor. Evlatları için her türlü zorluğa göğüs geren babalar için özel bir gün olan Babalar Günü'ne artık sayılı günler kaldı. Bu sene Babalar Günü'nün hangi tarihe denk geldiğini sorgulayan vatandaşlar, 2022 Babalar Günü'nün tarihini öğrenmek istiyor. Peki Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte 2022 Babalar Günü tarihi!

Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte 2022 Babalar Günü tarihi!

Bu sene yaklaşan Babalar Günü için, bazı vatandaşlar hazırlıklarını ve sürprizlerini tamamlamaya başladı. Babalarına hediye alacak olan kişiler, internet üzerinden bu sene Babalar Günün'nün tarihini sorguluyor. Peki Babalar Günü ne zaman kutlanacak?

2022 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlanan Babalar Günü, geleneksel olarak her Haziran ayının üçüncü haftasının Pazar günü kutlanmakta.

Bu bilgilere göre Babalar Günü bu sene yani 2022'de 19 Haziran Pazar günü kutlanmış olacak.

BABALAR GÜNÜ NEDİR?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünüyordu. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamıştı ancak bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelenmiş oldu.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanmaya başlandı. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 senesinde ise Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 senesinde de o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

Son olarak 1972 senesinde başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler