HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bakan Akar iddialara "Kesinlikle söz konusu değil" diyerek yanıt verdi! "Saat 04.30'da seferber ettik"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, deprem bölgesindeki ilk müdahaleye ilişkin ortaya atılan iddialara yanıt verdi. "Mehmetçiğin geç çıkması asla söz konusu olmadığı gibi geri çağrılması kesinlikle söz konusu değil" diyen Bakan Akar, deprem günü saat 04.30'da yapılanlara dikkat çekti.

Bakan Akar iddialara "Kesinlikle söz konusu değil" diyerek yanıt verdi! "Saat 04.30'da seferber ettik"

Milli Savunma Bakanı Akar, Hatay Serinyol'daki TSK Lojistik Destek Üssü'nde gerçekleştirilen AA Editör Masası yayınında soruları cevapladı. Akar, deprem sonrası Mehmetçiğin geç çıkarıldığı ve geri çağrıldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak "Böyle bir şey düşünülemez" dedi.

"SAAT 04.30'DA SEFERBER ETTİK"

Akar'ın depremde atılan adımlarla ilgili açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Türk Silahlı Kuvvetleri, Bakanlık bünyesinde, arama kurtarma, depremle mücadele ile alakalı kimler varsa ilk andan itibaren seferber ettik. Doğal Afet Arama-Kurtarma timlerimizi saat 04.30'da seferber ettik. Uçaklarımızı seferber ettik, gemilerimizi seferber ettik.

  • Mehmetçiğin geç çıkması asla söz konusu olmadığı gibi geri çağrılması kesinlikle söz konusu değil. Böyle bir şey düşünülemez.

    1. Zırhlı Tugayımız Maraş'ta, 39. Mekanize Tugayımız İskenderun'da süratle, emir beklemeksizin arama kurtarma çalışmalarına müdahil oldu.
  • 16 bin vatandaşımıza ayakta ve yatarak tedavi hizmeti verildi, 150 civarında da ameliyat yapıldı.

  • O şartlarda kalkış yapılmaması lazım. Fakat olayın aciliyeti nedeniyle bazı riskleri göze alarak üç A400M uçağımız Ankara, İstanbul, İzmir’e vardılar.

"6 ŞUBAT'TAN İTİBAREN 8 TACİZ VE SALDIRI OLDU"

Deprem sonrası terörle mücadeleye değinen Akar, "6 Şubat'tan itibaren 8 taciz ve saldırı oldu. Sessiz kalmamız söz konusu değil, gerekli karşılık verildi, 53 terörist etkisiz hale getirildi. YPG terör örgütü ve PKK'nın aynısı. Dostlarımız ve müttefiklerimizden artık bu konuda direnmeyip gerçeği görmelerini, anlamalarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

F-16 MESAJI: "ÇARESİZ DEĞİLİZ, HERKES BİLSİN"

Bakan Akar ayrıca ABD'den F-16 alım sürecine de değinerek "ABD Savunma Bakanlığıyla görüşmeler olumlu noktaya geldi. Beyaz Saray tarafından desteklendiğini biliyoruz. Kongre'nin aklıselimle karar almasını bekliyoruz. Bu konuda çaresiz olmadığımızı, elimizde seçenekler olduğunu herkesin bilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda süre uzatımına değinen Akar, "İki taraf da olumlu yaklaşıyor, olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. 18 Mart'ta sürenin uzatılacağı kanaatine sahibiz." dedi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler