HABER

Bakan Atalay'ın sorgulattı çalıntı çıktı

Sakarya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan MOBESE sistemi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından hizmete açıldı.

Bakan Atalay'ın sorgulattı çalıntı çıktı

SAKARYA (İHA) - Sakarya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan MOBESE sistemi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından hizmete açıldı. Sistemin tanıtımı sırasında Bakan Atalay'ın sorgulattığı bir araç çalıntı çıktı.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan MOBESE sistemi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış töreni öncesinde Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı, Emniyet Müdürü Ali Bilkay karşıladı. Tören mangasını selamlayan Bakan Atalay, beraberinde AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Yıldırım, Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün, Sakarya Valisi Hüseyin Atak ile birlikte MOBESE binasına geçti. Burada MOBESE hakkında Sakarya Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürü Nahit

Sağlam sistemle ilgili bilgi verdi. Brifingin ardından açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, öncelikle İstanbul'da başlayan ve sonra tüm yurda yayılan MOBESE sistemini çok önemsediklerini, önleyici hizmetler ve olaylar sonrasında polislerin suçu aydınlatmada ipucu verme konusunda büyük fayda sağladığını söyledi. Bakan Atalay, "Türkiye'nin bir ucundan en ücra köşesine kadar her yerde MOBESE sistemi kurduk. İlçelerimize de kurmayı planlıyoruz. Suçun önlenmesi ve suç sonrasında bu sistem bizim

işimizi kolaylaştırıyor. Çalıntı araba, şüpheli paket gibi konuları sistem sayesinde rahatça tespit edebiliyoruz" dedi.

Bakan Atalay, açıklaması sırasında bilgisayar başındaki polis memuruna bir aracın çalıntı kaydının kaç dakikada tespit edildiğini sordu. Görevlinin "3 saniye" cevabı üzerine Atalay, bir aracın sorgulanmasını istedi. Memurun, "Efendim şu anda Etbalık Kavşağında bulunan araç çalıntı" demesi üzerine kısa süreli bir şaşkınlık yaşandı.

Tören sonunda Bakan Atalay, sisteme katkılarından dolayı kamu ve özel kuruluşların temsilcilerine plaket verdi.

Öte yandan, Sakarya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan MOBESE sisteminde sabit, hareketli ve 360 derece dönebilen 90 adet kamera bulunurken, sistem 4 milyon TL'ye mal oldu. Şehrin en uç noktasından en ücra köşesine kadar her yerinin izlendiği sistem sayesinde çalıntı araçlar, şüpheli durumlar kolayca tespit edilebiliyor.

Geri Dön