Bakanlar Kurulu Talabani'nin önerisini görüşecek

Bakanlar Kurulu Talabani'nin önerisini görüşecek

ANKARA (İHA) - Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantı, saat 11.15'te başladı. Toplantının ana gündem maddesini terörle mücadele oluşturuyor. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin ziyaretinin kapsamlı bir değerlendirmesinin yapılacağı toplantıda, Türkiye-Irak ilişkileri de ele alınacak. Talabani'nin Türkiye-Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve denetlenmesini sağlamak amacıyla iki ülke arasında oluşturulmasını önerdiği Yüksek Siyasi Kurul'a ilişkin alınacak tavır da kurulda belirlenecek.

Talabani, ilişkilerin her alanda geliştirilmesi için iki ülke başbakanları veya dışişleri bakanları arasında bir mekanizma oluşturulmasını teklif etmişti. Başbakan Erdoğan'ın, bu çerçevede Talabani ile yaptığı görüşmeye ilişkin kurulu bilgilendirmesi bekleniyor. Talabani'nin terörle mücadelede işbirliği sözü vermesinin ardından terörün kökünün kazınılması için alınacak siyasi, sosyal, diplomatik ve ekonomik tedbirler de kurulda ele alınacak.

Meclis gündeminde bulunan Sosyal Güvenlik Reformu'na yönelik eleştiriler ve yapılabilecek değişiklikler de kurulda masaya yatırılacak. Toplantıda ayrıca, enflasyon hedefinin aşılması başta olmak üzere ekonomideki son gelişmeler ve AB süreci ele alınacak.