HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bakla: Faydaları nelerdir?

Tahılların insan sağlığına faydaları saymakla bitmez.

Bakla: Faydaları nelerdir?

Toprağın tüm bereketini tohumlarına doldurarak sofralarımıza kadar getiren tahıl ve bakliyatlar olmazsa olmazdır. Bereket barındıran tahıl ürünlerinden biri de bakladır. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde sıkça yetiştirilir. Genel olarak mayıs ve haziran aylarında meyve verir. Bakla, fasulyeye benzer ve onun görünümüne sahiptir. Boyu 30-50 cm arasında değişen tohumlu bir türdür. Bir diğer adı da "ful"dur. Taze olduğu dönemde yeşil, kurutulunca ise kahverengine dönüşür. Kuru hali daha faydalı ve sağlıklıdır. Bu hali ile çokça tüketilir.

Ülkemizde yemeklerde, mezelerde ve salatalarda sıklıkla kullanılır. Ayrıca aşure tatlısının da en önemli malzemelerinden biridir. Bakla, yüksek oranda protein içerir. Bu proteinler et ürünlerinde bulunan proteinler ile aynı formdadır. Et ürünleri yemeyen kişiler için bakla tüketmek oldukça iyi bir alternatif sayılır. Özellikle vejetaryen kişiler tarafından sıkça tüketilen bir tahıldır. Baklanın kurutulup un haline getirilerek tüketilmesi oldukça faydalıdır. Bağışıklığı güçlendirici ve kanser önleyici özelliği de bulunan bakla, bazı Akdeniz ve Ege yemeklerinin en önemli malzemesidir. Genel olarak zeytinyağı ile kombine edilerek yemekleri yapılır. İçerisinde bolca vitamin ve mineral bulunur.

Baklanın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (gr): 100

Kalori (kcal): 341

Yağ (g): 0,7

Karbonhidrat (mg): 58

Protein (g): 6

Baklanın Faydaları

1. Böbrek sağlığına faydalıdır

Böbreklerin düzenli olarak çalışması için baklanın tüketilmesi gerekir. Baklanın tüketilmesi ile böbrek fonksiyonları gelişir. Akabinde böbreklerden varsa kum, taş gibi yapıların vücuttan atılması sağlanır. Bunun yanında idrar yollarını temizleyerek, enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olur.

2. Bağışıklığı güçlendirir

iStock-1205199983

Bağışıklığın zayıfladığı zamanlarda vücut mikroplar tarafından daha kolay zapt edilir. Bu yüzden kişiler gribal enfeksiyonların etkisinde hastalanır. Baklada bolca bağışıklığı güçlendirecek maddeler bulunur. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bakla sıklıkla tüketildiğinde bağışıklık güçlenir ve hastalıklara karşı direnç kazanılır. Gribal enfeksiyonlara yakalanmaya karşı korunaklı olunur. Yine alt solunum yolları kaynaklı şiddetli öksürüğün de önüne geçilir.

3. Kalbi korur

iStock-1031840682

Baklanın içinde bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Bu vitaminler kalp ve damar sağlığı üzerinde çok etkilidir. Bu iki vitamin kalp dostudur ve damarları korur. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını düzenleyerek damar tıkanıklıklarını önler. Bunların yanında kötü kolesterolü de düşürür.

4. Parkinson tedavisinde kullanılır

Parkinson hastalığı yaş ile birlikte beyindeki hareket bölgesinin işlevsel olarak bozulması sonucu oluşan bir tür hastalıktır. Bu hastalıkta kişiler motor sinirlerini kontrol edemez hale gelir. Kısa sürede el, kol, bacak gibi organlarda titremeler görülür. Bu hastalık bazı minerallerin varlığında etkilerini daha az gösterir. Demir, magnezyum ve fosfor içeren ürünleri tüketmek parkinsonun etkilerini önler. Bu mineraller sebebiyle parkinson hastalarına bakla tüketmeleri önerilir.

5. Deri hastalıklarının etkilerini azaltır

iStock-513381545 (1)

Gergin ve parlak bir cilde sahip olmak isteyen kişiler bakladan faydalanabilirler. İçerdiği yoğun oranda vitamin ve mineraller ile cilde canlılık verir. Haşlanarak lapası yapılıp yüze sürüldüğünde, cilt üzerinde olumlu etkileri bulunur.

6. Göze iyi gelir

Bakla yoğun oranda lutein bileşeni ihtiva eder. Bu bileşen göz sağlığı için çok faydalıdır. Yaş ilerledikçe gözün görme kabiliyeti de azalır. Akabinde görme sorunları ve göz hastalıkları meydana gelir. Baklanın düzenli tüketilmesi ile yaşlılık döneminde daha iyi bir görüş elde edilebilir.

7. Anemiyi önler

iStock-1146478485

İçeriğinde bol miktarda demir bulunan bakla, kansızlık sorunu yaşayanların sıklıkla tüketmesi gereken besinlerden biridir. Demir minerali meyveler veya sebzeler aracılığı ile tüketildiğinden sindirime uğrayıp kana karışır. Daha sonra alyuvarların yapısına katılarak kan oluşumunu destekler. Büyüme çağındaki çocuklara bakla yedirilmesi ile kan değerleri de zamanla artar.

8. İdrar söktürücüdür

Fasulye benzeri olan baklanın idrar söktürme özelliği bulunur. Vücuttan toksinleri attıran ve bağışıklığı güçlendiren yönü ile idrar yollarında oluşabilecek her türlü enfeksiyonu engeller. Ayrıca idrar söktürücü olması sayesinde böbrek sağlığını destekler.

9. Güçlü antioksidan özelliği vardır

Bakla, yüksek oranda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Vücuda çeşitli yollar ile girerek hastalık yapan serbest radikaller antioksidanlar tarafından tutularak vücuttan dışarı atılır.

10. Vitamin ve mineral kaynağıdır

Baklada birçok vitamin ve mineral bulunur. Başta kalsiyum olmak üzere demir, magnezyum, potasyum gibi mineraller açısından zengindir. Ayrıca B gurubu vitaminlerinden B6, B12 ve B2'ye sahiptir. Bu yönü ile bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği kalsiyum ile kemiklerin güçlenmesine de büyük katkı sağlar.

Bakla Zayıflatır mı?

Bakla yoğun oranda protein içeren bir bakliyat çeşididir. Bu yönü ile et ürünlerine alternatif olan yegane tahıldır. Zayıflamak isteyen kişiler, kalp ve damar sağlığını korumak isteyenler ve vejetaryanlar için bakla en iyi seçenektir. Baklanın içeriğinde yoğun oranda nişasta bulunur. Nişasta, anlık enerji ve yendikten sonra uzun süre tokluk hissi verir.

Bu yönü ile kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Ana yemeklerde özellikle bakla yenerek hem uzun süre tok kalınır hem de vücudun ihtiyaç duyduğu enerji elde edilir. Ayrıca içerisinde yoğun oranda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde diyet zamanında kaybedilen bu rezervler de bakliyatı yenerek geri doldurulur.

Baklanın Zararları

  • Baklada nişasta miktarı oldukça fazladır. Bu yönü ile kan şekerini yükseltir. Şeker hastaları tarafından daha dikkatli tüketilmesi gerekir. Çünkü baklanın fazla tüketilmesi vücutta nişasta miktarını artıracak ve nişastanın parçalanması ile birlikte şekeri de yükseltecektir.
  • Bazı tahılların fazlaca tüketilmesi bazı hastalıklara neden olur. Baklanın da aşırı tüketilmesi ile favizm hastalığı meydana gelebilir. Bu hastalık alyuvarların parçalanması durumudur. Sürekli bakla tüketen kişilerde zamanla vücuttaki alyuvarlar kendi kendini parçalamaya başlar. Böylece ciddi hastalıkların oluştuğu görülür. Hastalık ilerlediği durumda kalp yetmezliği veya ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden 3 yaşından küçük çocuklara baklanın yedirilmesi tavsiye edilmez.
  • Baklayı pişirdikten sonra aynı gün tüketmek gerekir. Diğer güne bırakılarak tüketildiğinde karaciğere zarar verir. Bu yüzden tazecik hazırlanıp aynı gün içinde tüketilmesi önem arz eder.
  • Bakla kimlere zararlı diye sorulduğunda; şeker hastalarına, favizm sorunu yaşayanlara, 3 yaşından küçük çocuklara, kansızlık sorunu yaşayanlara şeklinde cevaplanabilir.
    Youtube


En Çok Aranan Haberler