HABER

Bartın'da kuş gribi virüsüne rastlandı

BARTIN (İHA) - Bartın'ın Kurucaşile İlçesi'nde bir kuğudan alınan numunelerde kuş gribi virüsü tespit edilirken, Tarım İl Müdürlüğü, vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini ifade etti.

Bartın'da da kuş gribi virüsüne rastlandı. Böylelikle Türkiye'de kuş gribi görülen il sayısı 37'ye çıkarken, Bartın da kuş gribi haritasına eklendi. Bartın Tarım İl Müdürü Yusuf Alagöz, Kurucaşile'de ölü bulunan kuğunun Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın laboratuarlarında incelendiğini ve kuş gribi virüsü tespit edildiğini açıkladı. Alagöz, "Kurucaşile, Amasra ve Çakraz Bölgesi, göçmen kuşların güzergahında bulunuyor. Kurucaşile'de vatandaşların ihbarları sonrasında ölü olarak bir kuğu bulduk. Kuğuyu Ankara'ya gönderdik. Laboratuarlarda yapılan incelemelerde kuğunun kuş gribi olduğu tespit edildi" dedi.

Vatandaşların paniğe kapılmamalarını isteyen Tarım İl Müdürü Yusuf Alagöz, "Kanatlı hayvanlarda tespit edilen kuş gribi hastalığı ile ilgili olarak bakanlık olarak çalışmalar yapılmaktadır. Önce tavuk ile başlayan kuş gribi, diğer kanatlı hayvanlara da bulaşmıştır. Ancak Bartın'da hayvanlardan insana geçen bir virüs bulunmamaktadır. Özellikle avcıların kanatlı hayvanlar üzerinde uygulanan av yasağına riayet etmeleri gerekmektedir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler