Barzani: Şov yapmayın kapı açık gidin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, (PYD)'nin iddiasını yalanlayarak, Suriye sınırındaki Peşhabur Sınır Kapısı'nın açık olduğunu belirterek 'Şov yapmayın, kapı açık, gidin' dedi.

Barzani: Şov yapmayın kapı açık gidin

Barzani'nin liderliğinde IKBY'nin Sözcüsü Ümit Sabah, PYD'nin iddialarının gerçeği yansıtmadığını ve Peşhabur Sınır Kapısı'nın açık olduğunu vurguladı.

Sabah, bölgesel hükümetin resmi internet sitesinde yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Bu konuda saygıdeğer halkımıza bir açıklama yapma gereği duyduk. Rojava’daki (Suriye'nin kuzeyi) siyasi durum ve sivil halkın korunması konusunda, timsah gözyaşları döken ve siyasi şov yapan gruplara diyoruz ki, 'buyrun kapı açık, gidin Rojava'daki halkın savunmasını yapın'. Bu şekilde samimiyetinizi gösterin. Biz de size karşı olan önyargılarımızı kıralım."

"TÜM SİYASİ PARTİLERİN HAKKI"

Sabah, açıklamasında PYD'yi eleştirerek, "Bütün siyasi parti ve grupların aynı tutum içerisinde sivil halkı koruması gerekmektedir. Sadece bir partinin, herşeyi üstlenmesi ve diğer siyasi partilerin önünü kapatıp, çalışmalarını engellemesi doğru değildir. Çünkü bunu yürütmek Rojava'daki tüm siyasi partilerin hakkıdır" ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar IKBY yönetiminin, Suriye'deki Kürtlere gereken yardımı yaptığını, bundan sonra da yardımların devam edeceğini bildirdi.

"KAPI İNSANI YARDIMLARA AÇIK"

Peşhabur Sınır Kapısı'nın müdürü Şevket Berbehari de kapının insani yardımlar ve hastalar için her zaman açık olduğunu, sadece ticari ve sığınmacı geçişlerinin durdurulduğunu söyledi. Sınır kapısının tamamen kapatılmasının söz konusu olmadığını dile getiren Berbehari, "İnsani yardım ve acil hastalar için kapı, her zaman açık. Her iki taraf arasında sadece ticaret ilişkisi ve sığınmacı geçişleri durdurulmuştur" dedi. Peşhabur Sınır Kapısı'ndaki geçişlere IKBY yönetimi tarafından 19 Mayıs 2013'te bazı sınırlamalar getirilmişti.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
YPG VE PYD'NİN ŞOVA İHTİYACI YOK ALLAH'A ŞÜKÜR TARİH YAZDILAR...SENİN O AÇIK DEDİĞİN KAPIDA İLAÇ TAŞIYAN ARAÇ BİR HAFTA BEKLİYOR SEN BUNA AÇIK MI DİYORSUN...ULAN PKK İSTEMESSE SENİN BÖLGENE TÜRKİYEDEN BİR TANE TIR GİREMEZ YA BU COĞRAFYADA SURİYE İRAN IRAK VE RUSYA İLE İYİ İLİSKİ GERÇEKLESTİRİP AKLINI BAŞINA ALIRSIN YADA TÜRKİYENİN PEŞİNDEN GİDİP TÜRKİYE GİBİ YALNIZ KALIRSIN...KÜRT HAREKATINDA KALICI OLMAK İÇİN PKK İLE ORTA HAREKET EDECEKSİN, SENİN PETROLÜN OLMASSA TÜRKİYE SENİ ADAM YERİNE KOYMAZ BAK SURİYEYİ LİBYAYI 1944'TE 146 AZERİYİ NASIL DÜŞMANA TESLİM EDİP KATLETTİRDİ...AKILLI OL!!!!!!!!
adamlar kendi soyunu bile sığınmacı almıyor.Bizimkiler doldurdular yüzbinlercesini sanki cebinden veriyomuş gibi devletin parasıyla şov yapıyorlar.
bu adam bile akepenin genel kuruluna katıldı ve ayakta alkışlandı. bunları diğer partilerden biri yapsaydı bugün ergenekondan yargılanırdı. ülke ne hale geldi yazık
yoksa düşündüğüm şeymi şu pyd ypg esad taraftarlarımı çıktı bu tür spekülasyonları uyduruyor hem araplar niye saldrııyorlar size esad yanlısı değilseniz onu anlamıyorum adam zaten bir cephesi var niye 2. cephe açma ihtiyacı duysun sonuna kadar seninleyiz barzani
o tankları alıp şov yapmayacaklar haha şaşarım... gün gelir devran döner kim neden sorumluysa hesabını verir.
bu adam rüzgar nerden eserse oraya yanaşıyor ödnek = barzo
Bir iki sene içinde ırak yönetimi seni ufalayacak. Türkiyede de bu hükümet gidince ne yapacaksın bakalım. Seni yaptıklarına bin pişman edecekler. Şİmdilik amerika ve israilin gölgesinde yaşa bakalım.
bunuda para ile yola getirdiler.
Bu askeri sisteme şiddetle karşıyım.Yıllarca iktidara her gelen bunu yaptı.Halada yapıyorsunuz.Devletler ordular çekişiyorsunuz.Sonra çekişmelerinize gençleri askerewyolluyor ve ölüme atıyorsunuz piyon gibi.Sizin saçma sapan çekişmelerinize Bu gençler gitmek zorundamı?Siz zenginlerin çocukları erkanların sosyetenin çocukları gitmiyor çoğu!Sizin zihniyetiniz şu zengini yolla bağa.Fakiri burjuvaziyi yolla dağa…ADAM TAM EVLENİYOR YUVA KURUYOR ASKERDE ŞEHİT OLUYOR.EWŞİ AĞLIYOR YAZIK YA.PKK NIN ÖNÜNE FAKİRİN BURJUVAZİNİN ÇOCUĞU YETERİNCE GİTTİ.BİRAZDA ZENGİNLER ÇIKSIN.ÇOK KIYMETLİ DEĞİLMİ CANINIZ?
Diğer Haberler