HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Başbakan'ın 'nasıl sabrediyorlar' sözü Meclis'te

Erdoğan'ın, "Nasıl sabrediyorlar bunlara, ben anlamıyorum" sözleri Meclis'te.

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Nasıl sabrediyorlar bunlara, ben anlamıyorum" sözünün ardından polislerin silah kullanma konusunda "sabırlı olmamaları" yönünde bir genelge yayınlanıp yayınlanmadığını sordu.

Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Başbakan'ın 23 Mayıs 2014 tarihinde partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, Okmeydanı Cemevi'ndeki bir taziye sırasında Uğur Kurt'un kurşunla vurularak öldürülmesi sonrasında yaşanan protestolar için, "Allah aşkına, bütün bunlara karşı polis eli kolu bağlı mı duracak, bir şey yapmayacak mı? Nasıl sabrediyorlar bunlara, ben anlamıyorum" açıklamasını yaptığını belirtti.

Oran, Başbakan'ın aynı toplantıda, "Berkin Elvan'ı anmak için okulda törenler düzenleyeceklermiş. Şu hale bak. Biz bu ülkede, kusura bakmayın, her ölüm hadisesinde bir tören mi düzenleyeceğiz? O zaman bütün işleri bırakalım, törenlere bakalım. Ölmüştür geçmiştir" ifadelerini kullandığını söyledi.

Oran, soru önergesinde şöyle dedi:

"Erdoğan'ın bu sözleri üzerine polislerin silah kullanma konusunda "sabırlı olmamaları' yönünde bir genelge, yönerge, talimat, yazılı-sözlü emir yayınladınız mı, yayınladıysanız bunun içeriği nedir?

2559 sayılı Polis Vazife ve Selâhiyet Kanunu'nda(PVSK)Erdoğan'ın sözleriyle uyumlu bir değişiklik yapmak için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

PVSK'nın "Zor ve Silah Kullanma' başlıklı 16. Maddesi kolluk kuvvetleri için yeterli değil midir?

Erdoğan'ın bu sözleri PVSK'nın 16. Maddesine aykırı değil midir?

Erdoğan'ın "Nasıl sabrediyorlar ben anlamıyorum' açıklamasından sonra polislerin beylik silahlarıyla artık daha kontrolsüz davranacağı ve polis silahından çıkan kurşunlarla ölenlerin sayısının artacağı şeklinde kamuoyunda oluşan kaygının gerçeklik payı var mıdır?

Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra polislerin beylik silahlarını, PVSK'nın 16. Maddesinde tanımlandığı biçimiyle "saldırı tehlikesini etkisiz kılacak ölçünün' dışına çıkarak, kontrolüz, keyfi biçimde kullanmalarındaki artışı önlemek için ek tedbirler alacak mısınız?

Erdoğan'ın "Berkin Elvan ölmüştür, geçmiştir' sözü nedeniyle mi bu olayla ilgili soruşturmada ilerleme sağlanamamaktadır? Berkin Elvan'ı vurarak ölümüne yol açan polis memuru kimdir, ortaya çıkarılmasını önleyecek biçimde emniyet teşkilatı içinde savsaklama yapılması talimatı mı söz konusudur? Soruşturmayı savsaklayanlar kimlerdir?

Erdoğan'ın "ölmüştür geçmiştir' sözü sizin için bir talimat mıdır? Kolluk kuvvetinin "ölmüştür geçmiştir' sözüyle hareket ettiği diğer ölüm vakaları hangileridir?"

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler