Başörtülü öğrencilerden rektöre suç duyurusu

Ankara (AA)- Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde öğrenim gören 5 öğrenci, başörtüsüyle okula alınmadıkları gerekçesiyle Rektör Kadri Yamaç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Öğrencilerin avukatları Hüseyin Yılmaz ve Abdullah Çiftçi, Ankara Adalet Sarayı'na gelerek, suç duyurusu dilekçesini Cumhuriyet Başsavcılığına sundular.

Suç duyurusu dilekçesinde, başörtüsünün yükseköğrenimde serbest bırakılmasını öngören Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişiklikler anımsatılarak, YÖK Başkanlığının, bütün üniversitelere konuya ilişkin bir yazı gönderdiği kaydedildi.

"Başörtülü 5 öğrencinin, bugün fakültelerine gittiklerinde, rektörden emir aldıklarını söyleyen güvenlik görevlilerince içeri alınmadıkları" kaydedilen dilekçede, "söz konusu öğrencilerin, Anayasa ve yasalara aykırı olarak, başörtülü olmaları gerekçesiyle eğitim hakkından yararlanmalarının engellendiği" ileri sürüldü.

Dilekçede, Rektör Yamaç ve fakültedeki güvenlik görevlilerinin, "eğitim ve öğretimin engellenmesi", "ayrımcılık yaparak eğitim hizmetinden yararlanmanın engellenmesi" ve "kanunsuz emir yerine getirmek sebebiyle görevi kötüye kullanma" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler