Başsavcı Yalçınkaya hakkında suç duyurusu

ADANA (İHA) - Şair Oktay Avcu, AK Parti'ye kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya hakkında, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Avcu, Adana Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, "Laikliğe karşı fiillerin odağı olduğu" iddiasıyla AK Parti hakkında kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'nın, ülke geleceğini tehlikeye soktuğunu iddia etti. Yalçınkaya'nın, ülkenin dünü ile bugünü arasında kıyaslama yapmadan, Yüce Türk yargısının ciddiyetine gölge düşürdüğünü, iddianamenin piyasada deprem etkisi yaparak, dövizin yükselmesine, borsanın gerilemesine sebep olduğunu ileri süren Avcu, "Yalçınkaya'nın iddianamesi ülkeme verdiği zararı ödeyebilecek mi?" diye konuştu.

50 yıldır hep bir ağızdan elbirliğiyle en bahaneci, en soyguncu, en tembel, en korkak yüreklerle, en fırsatçı zihniyetlerle kirletilen, yok edilen ülkeyi reformcu uygulamalarla temizleme görevini üstlenen, halkın büyük çoğunluğunun takdiri ve desteğiyle iktidara gelen onurlu, bilinçli, kendisiyle ve insanıyla barışık, üretici ve verimli bir parti hakkında en komik gerekçelerle kapatma davası açılmasının düşündürücü olduğunu vurgulayan Avcu, "İktidar hep tüketen ve ihanet edenler mi olmalı?" dedi.

Her fırsatta ateist olduğunu dile getiren Avcu, şunları söyledi:
"Her ne kadar ateistsem de ben kendime yakışanı yapmalıyım. Demokrasiye, insan haklarına, laikliğe, ekonomiye, hukuka, hiçbir şey kazandırmayacak iddianamelerle istikrarı bozmak, laikliğin tam manasını kavrayamamaktır".

Avcu, yasakların; korkakların, acizlerin, kendine güveni olmayanların sığınma duvarı olduğunu ifade ederek, "Biz varsak laikliğin ve Cumhuriyet'in bir yere gittiği yok demektir. Yeter ki kendimizden ve gücümüzden emin olalım. Türkiye laiktir, laik kalacak ama sözde değil, beyinlerde ve yüreklerde, uygulamalarda. Ülkemin barışa ihtiyacı var. Savaş çığırtkanları zarar veriyorsa ülkeme, bana da bir sanatçı olarak bağırma ihtiyacı doğar. Geçmişte işlenen suçları bekletmek, biriktirmek suçtur, bu suçu işleyenler suçludur, Sayın Yalçınkaya bunu yapmaktadır" dedi.