Başsavcının suçladığı ilk Cumhurbaşkanı

Başsavcının suçladığı ilk Cumhurbaşkanı

Gül, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, bunun Türkiye'ye ne kazandırıp ne kaybettireceğini düşünmek gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, bunun Türkiye'ye ne kazandırıp ne kaybettireceğini düşünmek gerektiğini söyledi.

Haşim Kılıç: 71 kişi için siyasi yasak isteniyor

Heyette kimler olacak?

İddianame: temelli kapatılmalı

İslam Konferansı Teşkilatı Zirvesi için Senegal'de bulunan Cumhurbaşkanı Gül, kapatma davasıyla ilgili sorular üzerine, "Ben şu anda siyaset üstü bir insanım. Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü temsil ediyorum ve Türkiye'nin kısa, orta, uzun vadeli çıkarlarını düşünürüm. Meclis'te bu kadar çoğunluğu olan bir iktidar partisiyle ilgili yapılan bu taleplerin Türkiye'ye ne kazandıracağı, ne kaybettireceği düşünülmeli. Bütün bunların neticelerinin çok iyi düşünülmesi lazım. Herkesin çok çok dikkatli düşünmesi lazım. Benim bakış tarzım sadece bu açıdan olur" diye konuştu.

Türk basın mensuplarıyla biraraya gelen Gül, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Zirvesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunduktan sonra gazetecilerin AK Parti, hakkındaki kapatma davasına ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Siz, bu süreci muhalefetteyken başka bir partide yaşamıştınız, çok daha sıcak halde" demesi üzerine Gül, şöyle konuştu: "Ben şu anda siyaset üstü bir insanım. Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü temsil ediyorum ve Türkiye'nin kısa, orta, uzun vadeli çıkarlarını düşünürüm. En iyisi bu işi burada bu kadarla kesmek. Buradaki bu konferansı gölgelemeyelim isterseniz."

Gül, "Kesseniz de Türkiye'nin gündemi bu. Parti kapatmalarla ilgili yapılan düzenlemeler yeterli mi?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Meclis'te bu kadar çoğunluğu olan iktidar partisiyle ilgili bu taleplerin ne kazandıracağı, ne kaybettireceği düşünülmeli. Bunların neticelerinin çok iyi düşünülmesi lazım. Herkesin çok çok dikkatli düşünmesi lazım. Tabii ki herkes 'ben görevimi yapıyorum' der ve görevini yapar. Ama herkesin büyük sorumluluk içinde hareket etmesi gerekir. Bu kadarla ben keseyim. Bakış tarzım sadece bu açıdan olur."

İHA