HABER

BAÜ'nün yeni rektörü göreve başladı

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörü olarak tayin edilen Prof. Dr. Şerif Saylan'ın bugünden itibaren yeni görevine başladığı bildirildi.

BAÜ Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından rektörlüğe atanan Prof. Dr. Şerif Saylan'ın bugün itibariyle görevine başladığı bildirildi. Rektör Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu'nun Ankara'da olması sebebiyle devir teslim törenine Rektör Vekili Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, öğretim üyeleri ve idari personel katıldı. Görev devir teslimi sırasında makamda fotoğraf alınmasına izin verilmezken, basın kuruluşlarına BAÜ Rektörü Prof. Dr. Şerif Saylan'ın makamda çekilen fotoğrafı ile yeni görevine başladığı duyuruldu.

BAÜ'deki rektörlük devir tesliminin ardından önceki yönetim kadrosunun doğrudan düştüğü öğrenildi. Yeni Rektör Prof. Dr. Şerif Saylan'ın görevi almasıyla beraber eski rektörle beraber görev yapan rektör yardımcıları ile idari kadronun istifa etmiş sayıldığı belirtildi. BAÜ Rektörü Prof. Dr. Şerif Saylan'ın önümüzdeki hafta içinde yeni yardımcıları ile birlikte çalışacağı idari kadro atamalarını gerçekleştireceği bildirildi. Daha önce Necdet Hacıoğlu'nun rektörlüğü sırasında Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Prof. Dr. Adem Çabuk ve Prof. Dr. Cemal Okuyan rektör yardımcısı olarak görev yaparken, Okuyan'ın yaklaşık 3 yıl önce istifa ederek ayrıldığı, 2 rektör yardımcısının aktif olduğu öğrenildi. Rektör yardımcılarını belirleme tasarrufunun yeni rektörde olduğu, buna göre 1 tek yardımcı ile çalışabileceği ya da 3 yardımcı atayabileceği bildirildi.

ŞERİF SAYLAN KİMDİR?

Prof. Dr. Şerif Saylan, 1950 yılında İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ödemiş'de tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun olduktan sonra aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1975 yılında üniversite tarafından Amerika'ya gönderildi. George Washington Üniversitesi'nde doktorasını yaparken araştırma bursu desteği aldı.

National Science Foundation tarafından desteklenen doktora tezini 1983 yılı başında tamamladı. George Washington Üniversitesi'nde öğretim elemanı olarak ders verdi. 1983 yılı sonunda Türkiye'ye dönerek Balıkesir Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. 1988 yılında üniversiteden ayrılarak 2 arkadaşıyla birlikte kurduğu MATAŞ Ltd. şirketinde bir yıla yakın çalıştıktan sonra tekrar üniversitedeki görevine döndü. 1991 yılında doçent, 1996 yılında profesör oldu.

1984 yılından itibaren çeşitli dönemlerde Balıkesir Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölüm Başkanlığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 1998-2002 yılları arasında Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 1999-2005 yılları arasında iki dönem BAÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Senato Üyeliği, Üniversite Araştırma Fonu Üyeliği görevlerini yürüttü. 1993-2002 yılları arasında yurt dışı öğrenci danışmanlığı komisyon üyeliği yaptı. Almanya, Bahrain ve Amerika'da araştırma ve incelemelerde bulundu. Ulusal ve uluslararası düzeyde eserleri ve bildirileri bulunuyor.

Çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezi danışmanlığı yürüten ve çeşitli jürilerde görev alan Saylan, çeşitli dergilerde hakemlik görevi yapıyor. İyi derecede İngilizce bilen Şerif Saylan, evli ve 2 çocuk babası.

Prof. Dr. Şerif Saylan, 28 Kasım 2006 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 4 yıllığına Balıkesir Üniversitesi Rektörü olarak tayin edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön