Baykal BDP'li Tan'ı yalanladı

"Ne bir pazarlık, ne bir ilişki, ne bir temas söz konusu değil"

Baykal BDP'li Tan'ı yalanladı

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yasaklı olduğu dönemde kendisine "Sen beni milletvekili yap kurtar, ben seni Cumhurbaşkanı yapayım" sözü verdiği iddiasına ilişkin, "Ne bir pazarlık, ne bir ilişki, ne bir temas söz konusu değil" dedi.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret etti. Antalya milletvekilleri Osman Kaptan, Arif Bulut ve Yıldıray Sapan’ın da yer aldığı ziyarette AGC Başkanı Mevlüt Yeni ile görüşen Baykal, gündeme ilişkin konuları değerlendirdiği basın toplantısı düzenledi.

BDP Milletvekili Altan Tan’ın, Başbakan Erdoğan’ın siyasi yasaklı olduğu dönemde "Sen beni milletvekili yap kurtar, ben seni Cumhurbaşkanı yapayım" sözü verdiği yönündeki iddiasına yanıt veren Deniz Baykal, şöyle dedi:

"Çok açık ve net bir şekilde ifade ediyorum. 2002 seçimlerinden sonra AKP’nin o zamanki genel başkanı sayın Tayyip Erdoğan’ın milletvekili olması önündeki engelin kaldırılmasına yönelik CHP olarak yaptığımız girişimler hiçbir şekilde hiçbir pazarlıkla ilişkilendirilemez."

"KENDİ İNİSİYATİFİMİZLE HAREKETE GEÇTİK"

Deniz Baykal, bu konuda AK Parti yetkilileri, Erdoğan ile veya onlar adına başkalarıyla bir temas kurarak, bir müzakere yaparak harekete geçmediklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Hiç kimseyle hiçbir temas yapmadan, inancımızın, anlayışımızın gereği olarak ortadaki çarpık tabloyu değiştirmek için tamamen kendi inisiyatifimizle, kendi girişimlerimizle harekete geçmişizdir. Bunun bir defa net bir şekilde böyle olduğunu bir kez daha ifade ediyorum."

"BU KABUL EDİLEBİLİR BİR MANZARA DEĞİL"

Başbakan Erdoğan’ın 2002 seçimlerine ’Genel başkan’ sıfatıyla katıldığını ve oy pusulalarında adının yazılı olduğunu aktaran Deniz Baykal, şöyle konuştu:

"Meşru bir genel başkan olarak seçime katıldı. Seçim sonucunda yüzde 34 oyla birinci parti olarak çıktı. Milletvekillerinin 3’te 2’si kadar onun partisi ve onun oluşturduğu listelerden seçildi ve ama Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı bir karar sonucu onun milletvekili adayı olamayacağı seçim öncesinde karara bağlandı. Tabii YSK Türkiye’deki mevzuatı dikkate alarak bu kararı aldı. YSK onun genel başkan olmasına, kampanya yürütmesine, milletvekili listesini tanzim etmesine izin verdi, ama ’Sen şahsen kendi adına milletvekili olamazsın’ dedi. Bu kabul edilebilir, sürdürülebilir bir manzara değildir. Ortada bir mahkumiyet vardır. Küçük bir mahkumiyet; 7-8 aylık bir mahkumiyet. Bunun sonucu olarak bir insanın ebediyen seçme haklarından mahkum olmasının öngörülmesi demokratik bir olay değildir. Bu bizim 2002’deki tablo karşısındaki yorumumuz. Bunu hiçbir şekilde uygun görmediğimizi ifade ederek bunun değiştirilmesi ve herkesin hak ve özgürlüklerine kamilen, tümüyle sahip çıkması gerektiğine inandığımızı ifade ettik ve bu doğrultuda harekete geçtik. Bunu yaparken de AKP ile hiçbir temas kurmadık."

"NE BİR PAZARLIK NE BİR İLİŞKİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Yaptıkları işin kendi demokrasi, milli iradeye saygı ve hukuk devleti anlayışlarının bir gereği olarak ortaya çıktığını kaydeden Deniz Baykal, kimseye bir lütuf, kişisel bir atıfet (iyilik) gibi düşünülmediğini dile getirdi. Siyasi bir tartışma içinde oldukları bir rakibin kendileri ile eşit haklar içinde siyasi mücadele yapması için tespit ettikleri bir zafiyeti düzeltmek için harekete geçtiklerini belirten Baykal, şöyle dedi:

"Ne bir pazarlık, ne bir ilişki, ne bir temas söz konusu değildir. Bunun en iyi, en doğru şekilde bilinmesini istiyorum. Bunun aksini kimsenin ifade etmesi mümkün değildir. Bunun kararını biz aldık. Derhal gereğini kararlılıkla yerine getirdik. Olması gerekeni doğru şekilde yapmak siyaset adamının görevidir. Biz o görevi yerine getirdik. Bu demokrasinin bir sınavıdır. Demokratik sürecin gereğidir. Bunu yerine getirdik. Bir insanı haklarından mahrum etme konusunda ısrarlı davranmak o insana kötülük yapmak değil, belki de ona hak etmediği bir büyük itibari vermek anlamına gelir. O yanlış yollara Türkiye’nin sürüklenmesine izin vermedik."

"BUGÜN AYNI TABLO OLSA"

Deniz Baykal, "Bugün yine aynı tablo olsa yine aynı düşünceyi taşır mıydınız?" sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Hiç şüphe yok. O konuda en küçük bir yanlış anlama, bir tereddüt böyle bir şey olur mu? Bir insan nasıl olur da demokrasi, seçim, milli irade diyecek ve bilmem 6-7 ay mahkumiyet taşıdığı için birisinin milletvekili olmasını engellemeyi, o anlayışın gereği olarak savunacak. Bunu savunan insanların demokrasi sözünü ağzına almalarını kabul etmiyorum. Ne söylediklerini bilmiyorlar demektir."

IRAK ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Irak ziyaretini de değerlendiren Deniz Baykal, "CHP’nin dış politika sorunlarına bakışının, iktidarın bakışından farklı olduğunun ortaya çıkması bakımından da yararlı olmuştur. Hem Irak halkı nezdinde, hem Türkiye’deki kamuoyu nezdinde, hem dünya ülkeleri nezdinde ’CHP iktidarın anlayışının ötesinde bir dış politika anlayışına sahiptir’ değerlendirmesi bu geziden sonra yapılabilmiştir" ifadelerini kullandı.

ÖN SEÇİM YAPMA KARARI ALINMAMIŞTIR

Yerel seçimler öncesinde adayların kendisi tarafından belirleneceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine Deniz Baykal, şöyle konuştu:

"Bu yerel seçime girerken partimizin yetkili organları toplandı ve bazı kararlar aldı. Alınan kararların bence en önemlisi; bir hukuki anlamda Siyasi Partiler Yasası’nın, Seçim Yasası’nın öngördüğü, bizim tüzüğümüzün öngördüğü anlamda bir ön seçimin yapılmayacağıdır. Bir ön seçim yapma kararı alınmamıştır. Partinin yetkili organları adaylıkları belirleyecektir, parti meclisi karar alacaktır, merkez yönetim kurulu nerede kimin aday olacağı konusunu karara bağlarken, en iyi adayı bulabilmek için kapsamlı bir çalışma yapacaktır."

Toplantı ardından AGC’deki Basın Müzesi’ni gezen Deniz Baykal, çıkışta ise gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Dik dur CHP Türk Milletinin size ihtiyacı var halkın büyük çoğunluğu size yönelmiş durumda benim gibi hayatında size hiç oy vermemişler misali lütfen..
birazda ağlasaydın daha inandırıcı olurdu :D
;CHP'den herşey beklenir sonuçta iki yüzlü olmak CHP'de moda olmuş.
sonuçta erdoğan da vefa yoktur kendisinin milletvekili hatta başbakan olması için elinden geleni yapan CHP ye yapmadığı Hakaret yoktur.Önemli olan mısırdaki Esma ya ağlayanların kendilerini başbakan yapan kanun değişikliğini yapanlara en azından teşekkür etmesi gerekmez
Ne saçmalıyorsun sen beee! dengesiz Erdoğan ı halk seçti başbakan yaptı seçimleri CHP mi yaptı yoksa cehap lılarda kendi başkanlarının ve partilerinin yanlış yolda olduğunu Türkiye mize yarardan çok zarar verdiklerinin bilincine varıp AKP ve Erdoğan a oy verdi de onu başbakan yaptılar. Erdoğan ı halk seçti halkın başbakanı dır Baykal durumdan vazife çıkarmak gibi hala eski pis huyları sürdürmenin propaganda yapmanın peşinde işte bu yüzden başkanlıktan alındı hala akıllanmamış. Bir başkana yakışmayacak karakteri hala sürdürüyor yazıkkk keşke konuşmasaydı da saygınlığı artsaydı bari...
BAYKALA KIYAK YAPTI TAYYİP BAYKALIN..KASETLERİNİ TOPLATTI..İNTERNET YASAĞI..KOYDU DAHA NE YAPSIN..
O Söz Sayın Baykalın İnternet Ortamına Düşen Sex Kasedinden Sonra ÇÖPE ATILDI,Tıpkı Baykal Gibi.!Anlıyacağınız KERİZLENDİĞİYLE Kaldı,Zavallı.!Zamanında Merhum Sayın Ecevit'e Yaptıklarının Diyetini Ödetti Kendisine YARADAN.!Ne Demişler Alma Mazlumun Ahını,Çıkar Aheste Aheste.!Şunuda Belirtmeden Geçmiyeyim,Sayın Erdoğan da Aheste Aheste ÇIKARILACAKLARIN BAŞINDA YER ALIYOR,Göz Ardı Edilmesin.!!!!!!!!
Deniz Baykal yalan söylüyorsun yaşar nuri Öztürk ve zülfü Livaneli bu konuda açıklama yaptılar neden onlarıda yalanlamadın.
Altan Tan sözüne güvenilecek ve değer verilecek birisi değil.
SANA KATILIYORUM. AYRICA SEVİMSİZ VE İTİCİ BİR TİP.
BAYKAL SÖZÜNE GÙVENİLİR BİRİSİDİR DİYORSUN YANİ
A BU BAYKALDAN NEFRET EDİYORUM. TAYYİP ERDOĞANI O ÇIKARDI KODESTEN NEDE OLSA
Sen insanın bir şiir yüzünden hapis yatmasını meşru olarak mı gösteriyorsun. Yazıklar olsun sana
chp den her türlü pislik beklenir
BENİM BİLDİĞİM BAYKAL..KOLTUĞUNU.KİMSEYE..KAPTIRMAZ..HELE DÜN GELİP..BUĞÜN..KOLTUK SAHİBİ OLAN Bİ..ÇÖMEZE..SEN İŞİNİ BİLİRSİN YAŞLI..KURT..
bence dogrudur daha öncede bu iddialar ortaya atıldı ateş olmayan yerden duman çıkmaz yalnız her iyiligin kaşılıgı olmaz hele konu sayın başbakan ise yap iyilik bak başına neler gelir
bence tan dogru soyluyor zulfu lıvanellı bılıyor bu konuyu neden chp den ıstıfa ettı o zamanlar
Baykalı cidden fotolarla bitirdiler ama yeniden ayaklanma zamanı geldi diye HARBİ ŞAKA GİBİ YA NEYİN PEŞİNDELER arkadaşlar Yunus Mjuhkin diye bir adam yedi günde yediyuzyetmisyedi milyar lira para kazandırmış. adam bedava tahminlerle binlerce kişiyi zengin etmiş hemen Yunus Mjuhkin Diye aratıp adamı bulun zengin olun yarışmada yapmışlar yedi milyarlık
Türkiye siyasetinde gerçekten olup bitenleri 3 kişi bilir.Bunların dışındakiler amiyane bir tabirle işkembeden atarlar.
bugün erdoğan akp ile anılabilir çünkü kurucu genelbaşkandır.aynışey baykal,kılıçtaroğlu için söylenemez.parti içi muhalefetin önünü açmayan sn.baykal erdoğanın önünü demokrasi! adına açtı.erdoğan ne yaptı karşılığında o da baykalın önünü açtı!.ve genelbaşkanlıktan istifa etmek zorunda kaldı.şimdi gelinen son nokta da siyasette herkesin kendi önünden sorumlu olduğu gerçeğini herkes öğrenmiş oldu.şimdi bırakın cumhurbaşkanı olmayı baykalın bana göre milletvekili bile olmaması lazım.susmak şu dönemde en iyisi.çünkü parti zarar görüyor.antalyalı olarak da istiyorum bunu.
kesin doğrudur tan ın iddiası.senden beklenir.çünkü sende cemaatın adamısın.chp nin içine ettin senelerce.hesabını vereceksin.atanın ruhu senin o yüzsüz vicdanını rahatsız edecektir.sen chp nin daima muhalefette kalmasını sağlamak için yaptın herşeyi.okyanus ötesinin bir parçasıydın.uyanın ey millet uyanın ülke giderse çocuklarımızın geleceği ne olacak bu siyasetçilerle.
onların gecmişini bililiz
sizin geçmişinizi bilmiyoruz sakın osmanlıyım deme hakaret sayılır osmanlıya
ateş olmayan yerden duman çıkmaz.
baykal chpnin başına geçsin ya şu kemal denen adamda gitsin yani işe yaramıo HARBİ ŞAKA GİBİ YA NEYİN PEŞİNDELER arkadaşlar Yunus Mjuhkin diye bir adam yedi günde yediyuzyetmisyedi milyar lira para kazandırmış. adam bedava tahminlerle binlerce kişiyi zengin etmiş hemen Yunus Mjuhkin Diye aratıp adamı bulun zengin olun yarışmada yapmışlar yedi milyarlık
şimdi bu durum ne alaka başbakan ile BDP nin dolaylı olarak pazarlıklarınıda anlatsın altan bey . çayetcesareti varsa. çamur atmak kolay ...siyasetde gayet normaldir bu anlaşmalar önemli olan varsa anlaşma .o anlaşmaya uymak erdemliktir
sen yol vermezsen bugünleri görmezdik... ne kadar şerefsizler ve vatan hainleri varsa TBMM içinde... gün gelir... MECLİS YENİDEN KURULUR. ALLAH inananların hep yanındadır...
Sayın baykal medyada gezen BAYKAL ile ARINÇ akraba haberlerine bir yorumunu görmedik henüz
baykala yakışanda buydu dün yorumumda baykalın bu açıklamayı yapması gerekir demiştim yaptı helal olsun yalancı vefitnecilerinde gerçek yüzü ortaya çıktı adamlar gündemde kalabilmek pahasına siyaseti pis ettiler yazık ..................
ben bu adamı sevmem ama doğru olabilir bence
Diğer Haberler