HABER

Baykal: İddiaların merkezi Başbakan

Ankara - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan arasındaki ilişkinin, "platonik abi-kardeş ilişkisi" olmadığını belirterek, "Türkiye'deki yolsuzluk iddialarının merkezinde, Maliye Bakanı değil, bizzat Başbakan vardır" dedi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, yolsuzluk tartışmalarını değerlendirdi. Baykal, Türkiye'nin, gençlik, belediye, enerji ve gümrük
çetelerine kadar her türlü çeteyi gördüğünü, şimdi ise sauna çetesinin ortaya çıktığını söyledi. Baykal, çeteleşmenin, toplumun yaşam biçimi haline dönüştüğünü, bunun, sıradan bir magazin haberi şeklinde geçiştirilemeyeceğini dile getirdi.

Olayın içinde üçlünün görüldüğünü belirten Baykal, "Bunlardan biri eski-yeni bürokratlar, AK Parti'li milletvekilleri, yöneticiler ile bu ikiliyi kullanmak isteyenler" dedi. AK Parti'nin, "hayatın her alanında bir yolsuzluk merkezi haline dönüşmeye başladığını", yolsuzluğun tavandan tabana yansıdığını iddia eden Baykal, Maliye Bakanı'nın, "bir yolsuzluk uygulamasının parçası haline dönüştüğünü", bunun açık bir gerçek olduğunu ileri sürdü.

Deniz Baykal, yolsuzluk konusunun, bir bakanın kişisel zafiyeti, kendisini tutamaması, bireysel eksikliği olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karşı karşıya olduğumuz tablo, kişisel olayın ötesine geçmiştir. Tablo açıkça gösteriyor ki; ortaya çıkan yolsuzluklar, birbiriyle dayanışma içinde olan, yapılan işi bütün boyutlarıyla bilen ve onu sahiplenmekte kararlılığını sürdüren, bir ekip, takım dayanışması içinde götürülmektedir.

Maliye Bakanı ile Sayın Başbakan arasındaki ilişki, bu kadar açık, somut yolsuzluk iddiaları ortaya atıldıktan sonra bile, olayın ele alınmasına fırsat vermeyecek kadar yüksek bir dayanışma ilişkisidir.

Bu ilişkinin, platonik abi-kardeş ilişkisi düzeyinden ibaret olduğunu düşünmek gerçekçi olmaktan çıkmıştır. Türkiye'deki yolsuzluk iddialarının merkezinde, Maliye Bakanı değil, bizzat Başbakan vardır. Maliye Bakanı ile ilgili iddiaları ortaya koyduğumuz zaman, Sayın Başbakan, 'bu iddiaların ispat edilmesi gerekir, ispat etmeyenlerin üç nokta' demişti. Şimdi ben Sayın Başbakan'ın, Çömez'in mektubunu dikkatlice okumasını öneriyorum. Okuduktan sonra şöyle başını eğilip
yakasına bakmasını öneriyorum. Üç nokta, nereye gelmiştir, şimdi oturup değerlendirme yapma zamanı gelmiştir."

CHP Genel Başkanı Baykal, çürüme ve yolsuzluğun Maliye Bakanı olayını çoktan aştığını ifade ederek, "Arkasında Başbakanlık iradesi lmasa, Maliye Bakanı'nın bu kadar rahatça ve akla hayale sığmaz uygulamalar içinden geçmesi mümkün olabilir mi? Hangi güvenle yapılıyor?" diye sordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön