HABER

BDP’den Mahmur raporu

BDP’li Sevahir Bayındır, Mahmur Kampı’ndaki mültecilerin, siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal taleplerinin tamamı karşılanmadığı sürece Türkiye’ye dönmeyeceğini bildirdi.

ANKARA (ANKA) –Bayındır Mahmur mültecilerinin taleplerini “AKP hükümeti ve devletin sorunun çözümü için ABD, Irak Merkezi Hükümeti ve Federal Kürdistan hükümetini değil kendilerini muhatap almaları, Türkiye’de yaşam alanlarında güvenlik koşullarının sağlanması, kimliklerinin, anadil ve kültürel değerlerinin önündeki anayasal ve yasal engellerin kaldırılması” olarak sıraladı.

BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ile birlikte Meclis’te düzenlediği basın toplantısında bir süre önce incelemelerde bulundukları Mahmur Kampı’yla ilgili hazırladıkları rapor hakkında bilgi verdi. Toplantıda, Mahmur Kampı Demokratik Halk Meclisi’nin 10 maddelik taleplerini içeren raporu da Türkçe ve Kürtçe olarak dağıtıldı. BDP’li Bayındır, kapatılan DTP’nin aldığı karar doğrultusunda Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaşadığı Mahmur Mülteci Kampı ile bölgedeki diğer kamplardaki yaşam koşullarını yerinde incelemek üzere 22-24 Aralık 2009 tarihleri arasında ziyaretlerde bulunduklarını bildirdi. Bayındır, “Başta Mahmur olmak üzere yukarıda sıralanan kamplarda yaşayan Kürtlerin ülkeye geri dönüşlerinin tartışıldığı bir süreçte, yapılmak istenenin Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından Mahmur Kampı’nın tasfiyesi diye adlandırılması başta kamplardaki mülteci Kürtler olmak üzere tüm Kürtleri rahatsız etmiştir. Mahmur Kampı mültecilerinin durumunun görüşüldüğü üçlü zirvede; Irak, ABD ve Türkiye temsilcilerinin kamplardaki Kürt mültecilerinin varlığını ve taleplerini hiçe sayan tutumu, bu soruna duyarlı tüm çevreleri rahatsız etmiştir. Böylesi bir süreçte yapılacak en doğru şey Kürt mültecilerin yaşadığı kampları yerinde görmek ve taleplerini kendilerinden dinlemektir” diye konuştu.

-“SİYASİ, KÜLTÜREL, SOSYAL VE EKONOMİK TALEPLERİNİN TAMAMI KARŞILANMADAN DÖNMEYECEKLER”-

AKP hükümeti ve devletin 15 yılı aşkın süredir mülteci olan kendi vatandaşlarını terörize ederek tasfiye edeceğini söylemek yerine sorunlarına sahip çıkarak gerçekçi çözümler üretmek zorunda olduğunu ifade eden Bayındır, Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nde BM gözetiminde bulunan Mahmur Kampında 12 bini aşkın mültecinin yaşadığını söyledi. Mültecilerin kendi olanakları ile kısmen de BM ve Irak Federal Kürdistan Hükümeti’nin yardımı ile kampı yaşanabilir hale getirmeye çalıştığını kaydeden Bayındır, kampta binlerce öğrencinin ilk ve orta öğretim okullarında anadillerinde eğitim ve öğrenim gördüğünü, ayrıca 300’ü aşkın öğrencinin de Federal Kürdistan Bölgesi’nde bulunan üniversitelerde eğitime devam ettiğini bildirdi.

Bayındır, “Tüm bunlara rağmen barınma ve beslenme başta olmak üzere altyapı, sağlık, eğitim ve diğer alanlarda birçok ihtiyaçları karşılanmamaktadır. 15 yıllık mülteci koşulları içinde bulundukları tüm zorluklara ve çektikleri onca acılara ve dayatmalara rağmen siyasi ve kültürel taleplerinden vazgeçmediklerini belirten Mahmur mültecileri, tüm sıkıntılara onurlu ve özgür bir yaşam uğruna katlandıklarını belirttiler. Siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal taleplerinin tamamı karşılanmadığı sürece asla geri dönmeyeceklerini ifade ettiler” diye konuştu.

Mahmur Halk Meclisi sözcülerinin Mahmur Mültecilerinin 10 maddelik taleplerini kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatan Bayındır, bu taleplerin üç ana başlık altında toplandığını belirterek, “Heyetimiz bu taleplerin, AKP hükümetinin ve devletin sorunun çözümü için ABD, Irak Merkezi Hükümeti ve Federal Kürdistan Hükümetini değil kendilerini muhatap almaları, Türkiye’de yaşam alanlarında güvenlik koşullarının sağlanması ve Kürt sorununun barışçıl çözüm sürecinin başlatılması, kimliklerinin, ana dillerinin ve kültürel değerlerinin önündeki anayasal ve yasal engellerin kaldırılması şeklinde olduğunu gözlemlemiştir” dedi. (ANKA)

Geri Dön