KADIN

'Bebeğim Uyumak İstemiyor!'

'Bebeğim Uyumak İstemiyor!'

Bebeklerin uyku sorunları çeşitlilik gösterir. İşte annelere öneriler...

Annelerin bebekleri ile ilişkilerinde en büyük sıkıntıyı genellikle iştah ve uyku konularında yaşıyor. Ancak uzmanlara göre, uyumak istemeyen her bebek için durum sanıldığı kadar vahim olmayabilir.

Bebeğiniz bir seferde 20-30 dakikadan fazla uyumuyorsa, ama yine de dinlenmiş ve iyi görünüyorsa, onu nasıl uyutacağınız kafanızı kurcalamasın. Uzmanlar bunun normal olabileceğini ve bazı bebeklerin vücut ritimlerinin bu şekilde çalıştığını söylüyor. Çoğu bebek sabah ya da öğle saatlerinde uzun bir uyku yerine, günde 3-4 kez kısa uykular uyumayı tercih eder. Uzmanlar, çocuğunuz günde 3 kez uyumasa bile endişelenmemenizi ve bütün günü onu uyutmak için ne yapabileceğinizi düşünerek geçirmemenizi öneriyor. Çünkü ihtiyaç duyarsa zaten uyuyacaktır.

3 YAŞ ALTI ÇOCUKLARIN GÜN İÇİNDE UYUMALARINI SAĞLAMAK İÇİN ÖNERİLER

  • Rutine sadık kalın. Çocuklar yetişkinler gibi açlıklarını ve uyku durumlarını ifade edemezler. Bu nedenle günlük programlarına sadık kalmak uyku düzenleri için önemlidir.

  • Esnemeleri öfke nöbetlerine dönmeden uyku işaretlerini kaçırmayın.

  • Uyku yeri belirleyin.

  • Bebeğiniz uyanıkken onunla oynayın ve eğlenin. Onu uyumaya özendirmek için uyanık olduğu zamanlarda onunla yakından ilgilenin. Bebeğinizle göz teması kurun; mesela çamaşırları katlarken ona şarkılar söyleyin ya da telefonda konuşurken, telefondaki kişiye değil de bebeğinize konuşuyormuş gibi yapın. Çarşıya pazara gitmek bile, farklı sesler ve görüntüler ile karşılaşması anlamında bir bebek için eğlenceli olabilir.

  • Bebeğinize kendi uykusunu yönetmeyi öğretin. Gece uykularında olduğu gibi, çocuğunuzu gündüz uykularına da kendiliğinden dalması için cesaretlendirin. Çocuğunuza uyuması için türlü numaralar yaparak yardımcı olmaya çalışma hatasına düşmeyin. Onu bebek arabasıyla yürüyüşe çıkarmak ya da arabayla gezdirmek veya meme emerken uyumasına izin vermek gibi örnekleri olan bu hatalı yaklaşımları, her uyku için tekrarlamak sizin için gerçekten zor olacaktır.
  • UYKUSUZLUK SORUNU YAŞAYAN BEBEKLERE ÖZEL MASAJ TEKNİĞİ