KADIN

Bebek pudrasıyla çiçeklerinizi coşturmanın 9 yolu

Bebek pudrasıyla çiçeklerinizi coşturmanın 9 yolu

Bebek pudrası sadece ailenin en küçük üyesine hizmet etmiyor. Bu kullanım yöntemleri bebek pudrasını bir kez daha sevmenizi sağlayacak!

Karıncaları uzak tutar

Karıncalar bahçenizde veya evinizde görebileceğiniz en kötü canlılar değiller. Ancak ne yaparsanız yapın bu çalışkan yaratıklar her zaman kendilerine bir yol bulma konusunda iyidir. Neyse ki elimizde bebek pudrası var! Karıncaların bahçenizdeki veya evinizdeki güzergahına bebek pudrası serperek onları başka yerlere gitmeye zorlayabilirsiniz. Doğal ve zararsız olan bu yöntem sayesinde ne siz, ne de karıncalar incinir.

Yaprak bitlerini de uzak tutar

Karınca konusunda yüzümüzü güldüren bebek pudrası onların ortağı diyebileceğimiz yaprak bitlerine karşı da etkili. Karıncalar ve yaprak bitleri kurdukları mutual ilişki sayesinde bir bölgede aniden çoğalabilirler. Bahçenizde karınca tespit ettiğiniz yataklara bebek pudrası serperek, yaprak bitlerinin yumurtalarını taşıyan karıncaları uzak tutabilirsiniz. Yani, karıncaları uzak tutmak, yaprak bitlerini de uzak tutmak anlamına geliyor.

Yaprak yiyen böceklerin keyfini kaçırır

Bebek pudrasının gücü sadece karıncalar ve yaprak bitleriyle sınırlı değil. Yapraklarla beslenen diğer böcekleri de uzak tutma konusunda üstüne yok. Böceklerin ortaya çıktığı sezonda aralıklarla yapraklara serpeceğiniz bebek pudrası bu zararlı böceklerin yaprakların tadını beğenmeyip bölgeden uzaklaşmasına neden olacak. Bitkileriniz sağlıklı kalırken, ekosistem de zarar görmeyecek.

Hem tavşan besleyip, hem de bahçecilik yapmak mümkün

Bebek pudrası kürklü ve sevimli dostlarımızı da yapraklardan uzak tutma konusunda maharetli. Yeşillik görünce iştahı açılan tavşanlarınızı yetiştirdiğiniz bitkilerden uzak tutmak için yaprakları pudralamanız yeterli. Yaprakların tadını beğenmeyen tavşanlar uzun bir süre onları yemeyi akıllarından geçirmeyecek.

Elleriniz size minnettar kalacak

Bahçe işleriyle uğraştığınızda günün sonunda elleriniz eldivenin içinde terler ve buruş buruş olur. Hatta bazen ele yapışan eldiveni çıkarmak gerçekten acı verir. Bu sorunların üstesinden gelmek için eldivenin içine giymeden önce biraz bebek pudrası serpiştirmeniz yeterli. Bu sayede gün bitince elleriniz bebeklerin cildi kadar yumuşak kalacak!

Aletlerinizi tutmak daha kolay olacak

Bahçe işleri yaparken eldiven giymeyi tercih etmiyorsanız, aletler ellerinizin su toplamasına ve istenmeyen sertliklere sebep olur. Ellerinizi korumak için bahçe aletlerini tuttuğunuz kısımlara pudra sürerek, sürtünmeyi azaltabilirsiniz. Bu sayede günün sonunda elleriniz nasılsa öyle kalır.

Bahçede giydiğiniz çizmelerinize uygulayın

Bahçede giydiğiniz çizmelere veya ayakkabılara bebek pudrası uygulamak ayak sağlığınız için son derece yararlıdır. Ayakkabının içine serpeceğiniz bebek pudrası terden kaynaklanan nemlenmeyi ve kokuyu önler. Nemden uzak kalan ayakkabının içinde kötü kokular oluşmayacağı gibi mantara sebep olan bakteriler de üreyecek ortam bulamaz.

Çiçek soğanlarının zarar görmeden büyümesini sağlar

Bahçenizde lale gibi soğanlı bitkiler büyütmek istiyorsanız, kesinlikle biraz bebek pudrasına ihtiyacınız var. Kilitli buzdolabı poşetinin içine tek seferde 5-6 adet soğanı koyduktan sonra 3 yemek kaşığı bebek pudrası ekleyin. Poşetin ağzını kilitledikten sonra bütün soğanlar pudrayla kaplanana kadar çalkalayın. Daha sonra soğanları ekmeye başlayabilirsiniz. Soğanları kaplayan pudra fare, böcek ve soğana zarar verebilecek diğer haşereleri uzak tutar.

Kaynak

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.