HABER

Berkin Elvan kimdir? Berkin Elvan ölüm yıldönümünde anılıyor!

Berkin Elvan, 7 sene önce öldürüldüğünde 15 yaşındaydı. Gezi Parkı olayları sırasında polisin müdahalesi ile hayatını kaybetmişti. 269 gün boyunca komada kalan Berkin Elvan, 11 Mart 2014’te hayatını kaybetti. Bu sene mezarı başında anılacak olan Berkin Elvan’ın kim olduğu ise vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Berkin Elvan kimdir?

Berkin Elvan kimdir? Berkin Elvan ölüm yıldönümünde anılıyor!

Berkin Elvan, 16 Haziran 2013 tarihinde polis müdahalesi sırasında ağır yaralanarak komaya girmişti. Vefatının ardından cenazesine on binlerce kişi katılmıştı. Berkin için adalet arayışı hala devam ediyor. Birçok insan ölüm yıldönümü sebebi ile anılan Berkin Elvan’ın kim olduğunu araştırıyor. Berkin Elvan kimdir? Berkin Elvan neden öldü?

BERKİN ELVAN NEDEN ÖLDÜ?

Taksim Gezi Parkı protestoları, sadece umumi hizmette kullanılabilecek Taksim Gezi Parkı’na, Topçu Kışlası’nı imar izni olmadan yeniden inşasını engelleme amacı ile başlayan bir sivil toplum hareketi olarak kayıtlara geçmiştir. Protestolar sırasında olay yerinde bulunan Berkin Elvan, polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine ağır yaralanmış ve 269 gün komada kaldıktan sonra ise hayatını kaybetmiştir.

berkin elvan cenaze

Berkin Elvan'ın yaralanmasına ilişkin devam eden soruşturmada 12 Mart 2014 tarihinde 4 polis memuru ifade vermiş, 18 polisin ise soruşturma kapsamında şüpheli olarak ifadesi alınmıştır. Polisin o zamana kadar varlığını inkâr ettiği, olay gününe ilişkin kamera kayıtları 17 Nisan 2014 tarihinde ortaya çıkmış. Görüntüler, inceleme için savcılık tarafından bilirkişilere gönderilmiştir.

BERKİN ELVAN'IN CENAZESİ

Berkin Elvan'ın ölümü, Taksim Gezi protestolarının simgesi haline gelmiştir. Elvan'ın ölümünün ardından Şişli'nin Okmeydanı semtindeki bir cemevinde, on binlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreni düzenlendi. Cenazesi, yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüşün ardından Feriköy Mezarlığı'na getirildi. Mezarlığa getirildiğinde Elvan'ın naaşı cenaze aracından alınarak omuzlarda taşındı ve sonrasında toprağa verildi.

Berkin Elvan’ın ölümünün 7. yıldönümünde İstanbul Feriköy’de bulunan mezarı ziyaret edilecek. Saat 12.00’de Berkin Elvan, mezarı başında anılacak.

berkin elvan cenaze 1

BERKİN ELVAN KİMDİR?

Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında, 16 Haziran 2013 tarihinde Elvan, polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine ağır yaralandı. Elvan'ın ailesi olayın ekmek almaya giderken yaşandığını söylemiş, bazı haberlerde de olayın bu şekilde gerçekleştiği belirtilmiştir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler