'Beş yıl sonra 10 bin işsiz eczacı olacak'

Türkiye’de son 8 yılda eczacılık fakültelerinin sayısının 10’dan 34’e çıkmasına, eczacılardan ve eczacılık fakültesi okuyan öğrencilerden tepki geldi.

'Beş yıl sonra 10 bin işsiz eczacı olacak'

Twitter’da açılan ’direneczacılık hashtag’inin (etiket) geçtiğimiz hafta ve bu hafta toplamda iki kez ’trend topic’, yani en çok okunan başlık olduğunu söyleyen İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, "Eczane açmak için kısıtlama getiriyorsun ama, yeni eczacılık fakültesi açıyorsun. Böyle giderse bundan 5 yıl sonra en az 10 bin işsiz eczacı olacak" dedi.

Eczacılar ve eczacılık fakültesi öğrencileri, fazla eczacılık fakültesi açılmasına tepkilerini sosyal medya aracığıyla duyurmayı tercih etti. Son 8 yılda, 10 olan eczacılık fakültesi sayısının 34’e yükselmesine karşı sosyal medyada örgütlenen eczacılar, twitter’da açtıkları ’direneczacılık’ başlığıyla ’Daha fazla eczacılık fakültesi açılmasın’ isteğinde bulundu. Eczacılık fakültelerinin sayısının artmasının ve artırılmaya devam etmesinin sektöre büyük bir darbe vuracağını öne süren İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan şunları söyledi:

"Bir taraftan eczanelerin açılmasına yasayla kısıtlama getiriliyor. Geçen yıl ’Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’ ile bir ilçede 3 bin 500 kişiye 1 eczane düşecek şekilde düzenleme yapıldı. Ama 8 yılda ise 10 olan eczacılık fakültesi sayısı 34’e çıkarıldı. Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’la yapılan düzenlemeyle 3 bin 500 kişiye bir eczane uygulamasının çok iyi olacağını söyledik. Ama eczacılık fakültelerinin açılmaya devam etmesi ise bir faciayı beraberinde getirdi. Eczacılık fakültelerine girmesi o kadar kolay değil. Girmesinin zor olduğu gibi okuması da çok zor. Çocuklar 5 yıl dirsek çürütecek, sonra ise çoğu işsiz kalacak. Eczane açmak için kısıtlama getiriyorsun ama, yeni eczacılık fakültesi açıyorsun. Böyle giderse bundan 5 yıl sonra minimum 10 bin eczacı işsiz kalacak. Böyle bir yasayı çıkaran hükümetin her gelen fakülte için onay vermesi traji komik bir durumdur."

’ECZACILAR DA İŞSİZ ORDUSUNA KATILACAK’

Yeni düzenlenen kanunla çok sayıda eczane açılmasının önüne geçilmek istendiğini, fakat yeni fakültelerle birlikte ciddi bir mezun potansiyeli yaratıldığını belirten Sayılkan şöyle devam etti:

"Ayrıca fakülte açılıyor ama pek çoğunda hoca yok. Ege ve İstanbul’daki pek çok üniversiteden hocalar, yeni açılan fakültelere gün birlik giderek ders verip dönüyor. Yani bu şekilde bir sistem olamaz. Şu an İzmir’de 614 tane fazla eczane var. Sonuçta eczacılar ile ilgili bir planın yoksa, eczacılık fakültesi ile ilgili bir kısıtlama yapacaksın. Yeni fakülte açmadığın gibi, mevcut fakültelerdeki kontejyan sayısını azaltacaksın. Sosyal medyada devam eden kampanyaya ben de destek oluyorum. Umarım sesimizi duyurabiliriz. Bu şekilde yeni fakülteler açılmaya devam ederse, işsiz ordusu arasına çok sayıda eczacı da katılacak." (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 57 yorum
HERŞEY PLANLI,PROĞRAMLI,PROJELİ VE STRATEJİLİ OLMALI.BU ECZACILAR SADECE ECZANEMİ AÇAR.BAŞKA BİR İŞ YAPMAZMI.ECZANE AÇMAK İÇİN 5-6 YIL OKUMANINDA ANLAMI YOK YA.ODA AYRI MESELE.2 SENE ECZANEDE ÇALIŞAN 15YAŞINDAKİ GENÇ ZATEN ECZANENİN İŞİNİ YÜRÜTÜYOR.5-10 YIL ÇALIŞANSA ECZACIDAN DAHA BİLGİLİ OLUYOR.UZUN LAFIN KISASI ECZANE AÇACAAK ECZANECİ SADECE DİPLOMASINI ALMIŞ OLUYOR.KARİYERİ OLUYOR.ONDAN SONRASI PARA MAKİNESİ.GELSİN HASTA SATİM İLAÇ.VASIFSIZ BİR MESLEK.
Eczacılığın kaliteyle,akademisyenlikle,hatta sağlıkla hiç alakası yok.Kalfalar her işi bitiriyor işletiyor zaten eczaneleri.Sorarım size kaç eczacı işyerinde duruyor veya reçeteye müdahale edebiliyor..Karlılık azaldı,işsiz kalacağız diye egoistlik yapıyorlar.
Eczacılık bugünlerde halen meslek olarak kabul ediliyormu ? bütün ilaçlar ambalajda eskisi gibi yapma ilaç da yapmıyorlar. Şimdilerde yaptıkları tek şey raftan alıp hastaya vermek onu da zaten kalfa yapıyor. Sağlık sektöründe adaletsiz bir şekilde haksız kazanç sağlıyorlar. İlaç firmaları eczacılara çalışıyor, depolar eczacılara çalışıyor, mümessiller eczacılara çalışıyorlar, devletten de alıyorlar daha ne olsun. Şimdide kalkmış ağlıyorlar.
ozgür hoca adam ben eczacıyım deyip 2 yılda yazlık ve cip almak istiyor o yuzden bankaya borcu var ne yani eczacı oldun diye en zengin sen mi olmalısın.araştırma yok ilaçyapma yok sadece satış bvar sizin yaptığınızı bakkal ali efendide yapar
yanlış biliyorsun,o eskidendi bence,,şimdiki eczacılar inan zar zor araba alıyorlar bildiğim kadarıyla.
bu sektör zaten öldü, 5 yılda inanılmaz derecede ilaç fiatları düştü, ve son ilaç düşüşünü devlet eczacıların hesabına yatırmadı, buda eczacıların kanayan yaralarına bir neşterde daha oldu, devlet muayene ücretlerini 2 ye bölüp hem hastaneden hemde ilaç alan hastaya eczanede karşılaştıkları ikinci muayene ücreti ile halkın depkisini oluşturdu. hasta bir devlet hastanesine gittiği zaman 3 tl muayene ücreti ödüyor. fakat muayene ücreti 8 tl, 5 tl si bir ay sonra hastanın karşısına çıkıyor, hasta doğal olarak biz ilaç alırken vermiştik diyor, ama hasta 8 tl muayene ücretinin olduğunu bilmiyor.
xx_ efsane sen ya eczacı olmak isteyip olamayan yada işe yaramayan bir kalfasın işten atılmışsınki bu kadar ön yargılı yorum yapıyorsun . diyorsunki eczane eczacılığını çalışanlarda yapar. pratisyen doktorların eli altında çalışan kişilere müsade edilse onlarda hasta bakar ben şimdi gitsem hem doktorluk hemde öğretmenlik yapacak bilgiye sahibim diye o mesleklerin neden 4 yıl veya 6 yıl okudukları gibi küçümseyici laflar mı kullanayım. eczacıların hastane eczacılığı ve endüstri eczacılığı gibi yönelebilecekleri alanlar var kullandığın ilaçları onlarında içinde bu bulunduğu bir ekip hazırlıyor.
Senin hiç birşeyden haberin yok.Para hastanede ödenmiyor artık.Tamamı eczanede ödeniyor.Ama bildiğin birşey var bu sektör öldü ve iyi oldu.10 tane ilaç alan eczaneye firmalar 20 tane bedava ilaç veriyordu.Yani %400-500 karlılık vardı.Kimsenin bilmediği bu karlılık,ellerindeki ballı kaymak gidince eczacılar ver yansına başladı.
ASIL BİTİRİLMEK İSTENEN TC DİR.HALA BUNU ANLAMAYAN VEYA ANLAMAK İSTEMEYEN İNSAN GÖRÜNÜMLÜLER VARRR.
Hadi canım, gerçekten mi, yoksa sen ve senin zümren olan o satılmış gezi gurubun mu kurtaracak ülkeyi, yok yok sen şaka yapıyorsun bence. Haaa pardon anladım sen çok küçüksün ya da aklın ermiyor bu işlere, en iyi ihtimal de bu ülkenin 10 yıl öncesindeki halini unuttun hafıza kaybı yaşıyorsun, geçmiş olsun.
YANLIIIIŞ, bunlar eczacı değillerki, Eczacılık fakültesini bitirmiş ECZANECİ bunlar. Esnaf bunlar, ilaç satmaya yetkisi olan diplamalı ECZANECİ. % kaçı acaba gerçekten ECZACI çok merak ediyorum.
Bazı eczacılık fakülteleri derhal kapatılmalıdr
Eczanede eczacı görmüyoruz ki.İlacı genç çocuklardan alıyoruz lise öğrencisi falan.Eczacıyla konuşamıyoruz konuşacak bişeyde bulamıyoruz.Doktorun yazdığı ilacı 15-18 yaşındaki çocuklarda verebiliyorsa 4-5 yıl eczacılık okumak niyeki.Hem devletin masrafına yazık hemde okuyanın zamanına.İlacı kimden aldığımız belli olduğuna göre o kadar uzun okumaya ve okutmaya gerek yok bence.
Alkisssss,
Ağzına sağlık.Ama sende çok gaddarsın canım.Gerçek, bu kadar da insanın yüzüne vurulmaz dimi.
her eczacı bir tutalamayacağı gibi bu laflarınızı da genele yayamazsınız..yok bakkallarmış, yok ne gereği varmış..buyrun klavye kahramanı arkadaşlar kazanın da okuyun kolaysa!! sanki her meslek grubu dürüstlükten ölüyor gelmiş eczacılara çoğu üye nahoş sözler yazmışsınız! meslek olarak değil insan olarak değerlendirirsiniz her bireyi, adamın içerisinde mesleğine saygı yoksa bunu 1-2 eczacı da gördünüz diye eczacılara atfedemezsiniz! yazık ki gerçekten halkına hizmet verebilmek için okuyan eczacılara 5 yıl kendilerini tüketiyorlar!!!hadi kazanın da okuyun bu yorumları yapmak kadar kolay mıymış!
bırakın bu işleri eczane ticari sektör olarak görülüyor..okumak bahane al diplamayı aç eczaneyi ver iki tane kalfanın eline eczane sahibini eczanede bulmak imkansız..
mühendislik - fizik tedavi rehabilitasyon şimdide eczacılık ...2000 den sonra kontrol şekilde açılan üniversitelerin suçudur bu . her ile üni yaparsan her ünide aynı bölümleri açarsan ve bunun karşısında da kpssde alımı o o oranda arttırmazsan ve her gün bir kamu kuruluşunu daha özelleştirirsen her meslek aynı sonu yaşayacaktır er ya da geç. Eğitim öğretimin kalitesi çok okulla ya da her okula tablet akıllı tahta ile olmaz. altyapısız sistemin ilk çatlakları bunlar. insanların gözünü boyamak için okul aç her bulduğunu doldur oraya sonra reklam yap . ileriyi düşünen yok herkes menfaatı peşinde
İktidarın ilk yıllarında bir tepki gösterdiler.Cevabı aldılar.ilaç fiyatlarında %80-90 a varan indirimler oldu.Eğer tepki çok olursa ikinci devreye girer.Bu ne adım başı eczane.türkiye ilaç deneme tahtası sanki.Her sektör kendini yenilemeli.halkın sırtından vurdukları vurgunlar yeter.
eczacılık artık esnaflık. kendilerini ne sanıyorlar da böyle bir düşünceye varıyorlar ? o zaman çoğu bölüm kapanacak sırf işsizlik artacak diye .......egoistler
Korkmayın, ona da bir çare bulunur. Eczanelerde çalışmak için eczacı diploması şart koşulursa, işsiz eczacı falan kalmaz. Eczacılık aslında çok geniş bir alan. Bitkilerle tedavi alanı başlı başına bir alan.
eczaneler ve eczacılar sizler hiç doymazmısınız,eczanede sekiz saat oturacaksın hizmet vereceksin,
neden acaba hastalıkmı bitecek yoksa üfürükçü takımlarmı hortlıyacak olur olur bu ülkede herşey olmaz olan olur olacak olan değil
Ne güzel dünya , O zaman mühendislik fatülteside , eğitim fakilteside açmasınlar , olanlarıda kapatsınlar. Eğitim haktır ve isteyen istediği eğitimi alır. Hiç bir bilim dalı hiçbir grubun tekeline giremez. Kaldıki eczane açmak için 5 yıl okunmasına gerek yok. 2 yıllık temel eğitim yeterli. Eczacı dediğin ilaç yapar , bulur geliştirir. Rant peinde koşmaz.
BEN OLSAM ECZACI OLURDUM.LAF EBELİĞİ YAPMAYIN.ADAMLARIN KAZANÇLARINI ANLATMAYAYIM ŞİMDİ.DÜNYAYA BİRDAHA GELİRSEM ECZACIYIM ARKADAŞ.
Sen bu türkçe ile o çocuk oyuncağı gördüğün eczacılığı 10 senede nah bitirirsin zaten bitirmiş olduğunda zaten insanlar heralde ölümsüz olur. Kolay sanıyorsun değil mi ? O kadar kimya formülünü ezberlemek onların deneylerini yapmak insanlara dalgınlıkla yanlış birşey önersen eczanen bile kapatılır
polis olurlar ..
Süper cevap
Universiteden mezun olalı 3 yıl oldu ben fakültedeyken 11 tane ecz. Fakultesi vardı. Eğitim zaten vasattı.yeterli olanaklar öğrenci açısından da akademisyen açısından da yoktu. Mevcut Kaliteli bir eğitim olamdığı halde nasıl bu kadar çok fakülte açılabilir ki? Amaç nedir? Akademisyen sayımız zaten az, kaliteli eğitmenlerimizi dağıtmak eğitimi daha kötü hale getrmez mi? 150 kişinin sırayla labaratuarlarda eğitim görmesini görmezden gelmek saçma değil mi? öğrenciyi zorlayacak imkanlar akademisyenlerimize sağlanmalı ki donanımlı birer eczacı olalım.
eczacıların pek çoğu benim diyen doktordan daha bilgili...
xx_efsane. yanlışın var, eczacılık okuyan bir eczacı, bir mide ilacının, bir kan yapıcı ilacın hamile bayanlarda iyi gelmediğini , yan etkisi olduğunu bilir, veya bir idrar yolu antibiyotiğinin aşırı derecede mideyi yorduğunu bilir, veyahut işin derinine iner ilacın vucudundaki nasıl dağıldığını nasıl emildiğini ak yuvarlardan nasıl geçtiğini iyi bilir, ben bir kalfayım, fakat eczacılarında bildiğini bir kalfa bilemez. saygılar.
Ecznede işleri kalfalar yürütüyor zaten.Eczacının olaya bilimsel yaklaştığını hiç görmedim.Hangi mal kaç mf lidir,yani hangi ilaca kaç tane bedava ilaç alrım diye düşünür.Firmalarda 10 tane alana 20 tane bedava verir.Öyle değilmi kalfa kardeşim.
xx-efsane, yanlışın var bir eczacı bir ilacın vucutta nasıl emildiğini ak yuvarlardan nasıl geçtiğini bir mide ilacın bir kan yapıcı ilaçla yan etkisi olduğunu bilir.
xx_efsane isimli yorumcuya tamamen katılıyorum. hatta perakende satış yapılan eczane açmak için 2 yıllık yüksekokul yeterli olabilir. ama ilaç sanayi ve arge sinde çalışaçak elamanların eczacılık fakültesi mezunu olmaları gerekir.halihazırda eczanelerin marketten farkı tok.
O ZAMAN DOKTORLARDA OKUMASIN..MÜHENDİSLERDE..ÖĞRETMENLERDE..MEVCUT OLANLAR..DEGERE BİNER MAAŞLARI ON KATI OLUR..BÖYLE BİR MANTIKMI OLUR..İSTEYEN İSTEDİGİNİ OKUR..İSTEDİGİ İŞİDE AÇAR
Plan işliyor,5sene sonra o işsiz eczacılar düşük ücretlerle bim marketlerde çalışmak zorunda kalacak ve bim marketler artık ilaç da satacak.
Sanırım öyle,yakında eczacıların bakkaldan hiç bir farkı kalmayacak.Bir meslek grubunu bitirmeye çalışmanın başka açıklaması olamaz herhalde.Peki zaten dünyanın parasını kazanan süper marketlere yada iste bim tarzı yerlere daha fazla kazandırmaya çalışmanın nedeni nedir,çok merak ediyorum doğrusu.
Kamuda olduğu gibi eczacılık'ta da yaş haddi olmalı, eczacılık mezarda son bulmamalı; teknolojiyi kullanan yeni bilgilerle donanımlı genç eczacıların önü tıkanmamalıdır. Mezara kadar eczacılığa Hayır !
Market eczanelerinde reyoncu olacaklar
Siz neden eczacının kazandığı parayla kafa bozmak yerine yüzde bilmem kaçlarla kar eden sektörlerin başındakilere sesinizi çıkarmıyorsunuz. Trilyonluk ihalelerden kaldırılan paralar ve devletin uğradığı zararlar umrunuzda değil de, yıllarca dirsek çürütüp o fakülteyi kazanabilmek için gece gündüz çalışıp, okuyup eczane açanlar mı gözünüze batıyor..Bi evladınız bi yakınınız eczacı olsun da görün o zaman gerçekten ne durumda eczacılar. İlacın kârı heryerde aynı (ortalama%20).. Siz hiç 1 liraya aldığı malı 1.20liraya satmak zorunda kalan bi meslek grubu biliyormusunuz. Biz biliyoruz ama ECZACILAR
Bİ_M ve a102 nasıl ilaç satacak markette?? eczacıları kasiyer yapacak..
Çok güzel yaaa.
ÇOGALSIN GÜZEL OLUR REKABET BAŞLAR MİLLETDE FAYDALANIR ÖGRENCİ TERCİH YAPARKEN İLAÇDA ÇOK PARA VAR DİYE TERCİH YAPIYOR MESLEGİNİ İCRA ETMEKDEN ZİRA PARA DÜŞÜNÜYOR ADAM GİBİ ECZACILIK YAPAN PARA KAZANIYOR
Türkiyenin her ilini üniversite açtı bu hükümet.İyi birşey yaptık sanıyorlar.Senin yeterli sayıda ve yeterli düzeyde öğretim elemanın, prof.un yok zaten.Sen tutmuş her ile üniversite açıyorsun.Pardonda çoğu ünide ya hoca yok yada liselerden okutman olarak hoca geliyor.Yada yeni mezun olan kişileri alıyorsunuz öğretim elemanı olaraktan.Üniversite açmadan bu alt yapıyı yapmak lazım.
Eczacıların günümüzde bile işi çok zor.Çoğu eczacının bankalara borçlu olduğunu biliyorum.Aslında her ilde üniversite açılması bence tartışılabilecek bir konu;nicelik arttıkça nitelik düşüyor mu acaba?Yine aynı şekilde üniversite sayısının çoğalması bir o kadar diplomalı işsiz anlamına gelmiyor mu?Keşke meslek liselerine gereken önem verilsede in sanlar birer zanaat öğrense,kendi işinin patronu olsa ,eminim çok daha mutlu olacaklardır.
o zaman okulların çoğunu kapatın bari her taraf okumuş ve boşta gezen insan dolu.
bol bol ziraat fakültesi açıldığında herkes gülüyordu
Aynı tepkiyi niye o zamanda vermediniz değilmi.Zaten işleri kalfalar yapıyor tükkanlarda neyin mücadelesini veriyorsunuz.Eczacılığı okumazsınız olur biter.Yada okul bitince polis olursunuz.
madem rahatsızsınız fazla olmasından o zaman fazlalıklar için söylüyorum girmeseydiniz eczacılığa
Her gün eczane açılıyor mantar gibi çoğalıyorlar, kendi mesleklerinin gereksinimlerini yerine getirmek yerine ıtriyata ve medikal malzeme satışına başladılar yarın hemşire doktor önlüğü satmaya başlarlarsa hiç şaşmam.
ne olacak eskıler gelenlerı ıstemıyor. nalıncı keseri gibi hep kendılerıne yontuyorlar. pastadan kımseye pay vermek ıstemıyorlar. deli kazanacları poaylasmak ıstemıyorlar begen meyen kapatır gıder. sadece eczacılarmı acıkta kalacak acıkta kalmayan hangı fakulte mezunu var doktorlar dahıl(uzman hekımler harıc) pratısyenler devlet kapısı olmadan karınlarını doyursunlar bakalım mumkunmu? bu pastayı paylasan eczacılar daha acık bır sekılde fakultelerı kapatın bız yeterız dıyecekler neredeyse ...... herrkjes rıskına ...
Sektöru piyasayi bilmem ama turkiyede asiri bi iöac kullanimi oldugunu cok basit bi hastalikta bile 4-5 cesit ilac yazildigini söylemek zor deil gereksiz ilac zararli degil midir?
Ülke gittikçe rusya ya doğru gidiyor ordaki doktorlar eczacılarda işsiz geziyor tabi olacağı bu kontenjanları artırırsan artık okumak çare değil yıllarınızı heba etmeyin bu ülkede
Hangi işimiz doğru ki...Devlet devlet olsa, planlamasını yapar, ona göre öğrenci alır...bu kadar genç okuyor okuyor sonra da işsizler ordusunun bir neferi oluyor....
Diğer Haberler