HABER

Beynin dostu meyan kökü

ABD'de yapılan bir araştırmada, meyan kökünden elde edilen ve 'carbenoxolon' olarak bilinen bir bileşimin, beyinde yaşlanmaya bağlı akıl faaliyetlerinin azalmasına neden olan enzimlerin oluşmasını engellediği belirlendi.

Beynin dostu meyan kökü

Ulusal Bilimler Akademisi Raporları'nda da yayınlanan araştırmaya göre, bu bileşimi günlük olarak alan sağlıklı yaşlılarda sözel akıcılığın arttığı, diyabetli yaşlıların da sözel hafızalarında canlanma olduğu belirlendi. Araştırma kapsamında, 55-75 yaşlarında 10 sağlıklı erkek ile diyabetli 12 yaşlıya rasgele seçen doktorlar, hastalara günde 100 mg carbenoxolon veya plasebo verdiler. 4 hafta sonra sağlıklı erkeklerden bu bileşimi alanların 'sözel akıcılık' testlerinde daha iyi performans sergiledikleri tespit edildi.

KULLANIM ALANI GENİŞLETİLDİ

Ayrıca diyabetli yaşlılardan 6 hafta süreyle bu bileşimi alanlarda da sözel hafıza yeteneğinde artış görüldügü belirlendi. Grip, nezle ve balgam söktürdüğü ve yüksek tansiyonu düşürdüğü bilinen meyan kökü, ABD'de 'licorice' adıyla sık tüketilen bir şekerleme türü olarak da kullanılıyor.Türkiye'nin ihraç maddelerinden meyankökü son yıllarda ilaçtan çok tütün, şekerleme ve meşrubat sanayiinden kullanılmaya başlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler