HABER

Binlerce Şii Kerbela'ya akın etti

İmam Hüseyin'in şehit edildiği Kerbela şehrine gelen Şii hacıların sayısının 2 milyona yaklaşması bekleniyor.

KERBELA (İHA) - Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin Kerbelâ'da şehit edilmesinin yıldönümü törenlerine katılmak üzere binlerce Iraklı ve İranlı Şii, Irak`ın kuzeyindeki Kerbela şehrine geldi.

İmam Hüseyin'in şehit edildiği Kerbela şehrine gelen Şii hacıların sayısının 2 milyona yaklaşması beklenirken, Şiiler Hazreti Hüseyin Camii'nin önündeki geniş alanda törenlere başladı. Siyah giysiler giyen erkek, kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan binlerce kişi, dini sloganlar eşliğinde Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin`in Kerbela'da şehit edilişini anmak amacıyla düzenlenen törenlere katıldı.

Irak'ın dışında İran, Suriye, Lübnan, Bangladeş, Pakistan ve Hindistan gibi farklı ülkelerden Kerbelaya gelen binlerce Şiinin katıldığı törenlerde, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının şehit edilirken çektiği acılar temsil edildi. Dünya genelinde tüm semavi dinlerce Aşure veya Nuh peygamber günü olarak kutlanan Muharrem ayının onuncu günü Şii Müslümanlar tarafından İmam Hüseyin'in Kerbelada şehit edilmesi nedeniyle matem havasında anılıyor. Başta Iraklı ve İrandan olmak üzere Şiiler'in gelişi öncesinde her yıl bölgede geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Irak hükümeti, Kerbela törenlerin huzur ve güvenlik içinde geçmesi için ülke genelinde çok sayıda asker ve polisi görevlendiriyor. Geçtiğimiz yıllarda da Kerbela'daki törenlerde intihar saldırıları yaşanmış ve çok sayıda insan yaşamını yitirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön