"Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok"

"Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok"

İSTANBUL (İHA) - TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirdiği başarılı operasyonun yeni bir destan olduğunu vurgulayarak, "Bizim başkalarının topraklarında gözümüz yok, ama topraklarımızda gözü olanın da gözünü çıkaracak güç ve kudret bizde var. İşte başarıyla gerçekleşen son operasyon bir kez daha dünyaya göstermiştir, herkesin aklını başına alması mesajını vermiştir" dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği'nin Bayburt'un düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü nedeniyle Bağcılar Spor Salonu'nda düzenlenen geceye katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı gecede konuşan Meclis Başkanı Toptan, Türk milletinin başkalarının topraklarında gözü olmadığının altını çizerek, "Türk milleti bin yıldır bulunduğu topraklarda her zaman sevginin, barışın, hoşgörünün örneklerini verdi. Zaman zaman bizim bu insanlık dolu duygularımızın anlaşılamaması, zaman zaman başkalarının gözünün topraklarımızda olması, bizi her zaman dikkatli bulunmaya mecbur etmiştir. Biz, her zaman bütün dünyaya ilan etmişizdir ki bizim başkalarının topraklarında gözümüz yoktur. Ama yine bütün dünyaya demişizdir ki bizim topraklarımızda gözü olanın da gözünü çıkaracak güç ve kudret bizde vardır" dedi.

Toptan, son zamanlarda terör örgütünün Türk milletini bölmeye, millet içerisine nifak sokmaya, milleti birbirine düşürmeye ve Türkiye topraklarından toprak almaya cüret eden davranışları karşısında aziz milletin 'topyekün' takındığı tavrın yeni bir destansı mücadele olduğunu kaydetti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirdiği başarılı operasyonun bu destana yeni bir destan eklediğini vurgulayan Toptan, "Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum" diye konuştu.

Meclis Başkanı Toptan, Türkiye'yi ve Türk insanını rahatsız edecek davranışların olması halinde aynı kararlılığın devam edeceğini herkesin bilmesini istedi. Toptan, "Hiç kimse, gücü ne olursa olsun bu topraklar üzerinde hesap yapmaya kalkamaz, kalkışamaz. İşte başarılı bir şekilde gerçekleşen son operasyon bunu bir kez daha dünyaya göstermiştir. Ama biz bir taraftan bu büyük mücadeleyi yaparken, içerideki büyük mücadeleyi de inatla, inançla sürdürmeliyiz. Geriye dönüp baktığımız zaman eğitimden adalete, sağlığa çok büyük hedeflere varmamız, bize ilerisi için büyük ümit vermektedir" şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan Türkiye'nin, şimdi gözünü 2023 yılına diktiğini ve 'Cumhuriyet'in 100. yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olacağım' hedefinde olduğuna dikkat çeken Toptan, "İnşallah bunu da başaracağız. Bunun için birbirimize inanmamız, güvenmemiz, hoşgörülü olmamız, sevgiyi eksik etmememiz, birbirimize şüpheyle bakmamamız lazım. Bizi bu başarı yolundan kimse çeviremez. Bizim heyecanımızı kimse köreltemez. Bizim başarı azmimizi, gücü ne olursa olsun, niyeti ne olursa olsun, kimse geri bırakamaz" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Toptan'a konuşmasının ardından, eski İçişleri Bakanı Ülkü Güney tarafından günün anısına bir plaket verildi.