Blair, IRA ile görüşme için girişimde bulunmuş

Londra – AA- İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair'in başbakanlığı döneminde İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile barış anlaşmasını ayakta tutabilmek ve silahsızlanmaya ikna edebilmek için görüşme girişiminde bulunduğu iddia edildi.

Blair ile uzun yıllar çalışan eski Başbakanlık yetkilisi Jonathan Powell, Guardian gazetesinin alıntılar yayımladığı kitabında, Blair'in IRA'nın lider kadrosuyla görüşmek için çeşitli yollar denediğini yazdı.Dünyanın önde gelen ülkelerinin El Kaide ile görüşme yapmasında fayda olduğu yolunda geçen hafta sonunda yaptığı açıklamayla gündeme oturan Powell, bu girişimin Blair'i, "terör örgütleri listesine alınmış ve faaliyetleri yasaklanmış" bir örgütün yöneticileriyle görüşme girişiminde bulunan dünyada ilk siyasi lider durumuna getirdiğini kaydetti.

Powell, Blair'in görüşme isteğini IRA'nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein partisinin lideri Gerry Adams'a ilettiğini belirtti. Blair'in bu yönde üç-dört kez girişimde bulunduğunu iddia eden Jonathan Powell, Adams'ın bu girişimleri hep "Bunun olabileceğinden emin değilim" diye yanıtladığını, sadece bir kez "Evet olabilir" yanıtı verdiğini, ancak bundan da sonuç çıkmadığını ifade etti.