Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli tamamlandı

İstanbul trafiğine nefes aldıracak olan çalışmalardan biri olan "7 Tepe 7 Tünel" projesi kapsamında inşaatını sürdürdüğü Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli'nin tek yönde kazı çalışması tamamlandı. Kağıthane-Piyalepaşa tünelinin kazı çalışmaları tamamlanmıştı. Tünelin elektromekanik ve bağlantı kavşaklarının yapımı sürüyor.

Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dolmabahçe'den Bomonti'ye gidiş yönünde son kazma vurularak birleşme çalışmalarını izledi.

Dolmabahçe-Bomonti yönünde çalışan işçiler, birleşme ile birlikte tünelden Türk bayrağı ile çıktılar. İşçileri tebrik eden ve baklava ikram eden Başkan Kadir Topbaş, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hattın diğer yöndeki kazı çalışmalarının 20 gün içinde tamamlanacağı belirten Başkan Kadir Topbaş, "Bu çalışmayı can simidi olarak görüyorum. Dolmabahçe'den Atatürk Havalimanı'na gitmek isteyen biri sistem tamamlandığında bu tünel bandına girip 10-15 dakikada havaalanına erişmiş olacak. Yoğun saatte Kağıthane'den Dolmabahçe'ye 45 dakikada ulaşan birisi, 3,5 kilometrelik tünel yolla saatte 70 kilometre hızla aynı yolu 5 dakikada kat edecek. Bu hattı yıl sonuna yetiştireceğiz" dedi.

ULAŞIMA 4 YILDA 9 MİLYAR YTL YATIRIM…

İstanbul'da trafiğin yoğun olduğu noktalarda toplam 33 adet karayolu tüneli planladıklarını belirten Başkan Topbaş, son 4 yıl içinde ulaşıma 9 milyar YTL yatırım yaptıklarına dikkat çekti. Kağıthane-Piyalepaşa, Bomonti-Dolmabahçe ve Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tünellerin inşaatının sürdüğünü hatırlatan Kadir Topbaş, toplam 11 bin 127 metre uzunluğunda beş yeni tünel yol inşaatının ihale aşamasına geldiği açıkladı.

Yapımı devam eden ve ihale aşamasına gelen karayolu tünellerinin maliyetinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu vurgulayan Topbaş, Kağıthane-Piyalepaşa ve Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tünellerinin yıl sonunda hizmete açılacağını söyledi. Bu boyutta tünel yolun İstanbul'da bir ilk olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, açılışın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yapılmasını arzu ettiğini kaydetti.

Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli, Dolmabahçe Stadı'nın kuzeyinden başlayarak Taksim ve Feriköy'ü alttan geçtikten sonra Bomonti'den çıkacak. Piyalepaşa'dan başlayan diğer tünel yol ise, Okmeydanı ve Çağlayan'ı alttan geçerek Kağıthane'ye çıkacak. Mevcut Sütlüce bağlantı yolundan da TEM Otoyolu'na bağlantı yapılacak. Her iki noktada yapılan beş kavşakla tünel yolun trafiği diğer yollara entegre edilecek. Kağıthane-Dolmahçe arasında yapılan iki tünel yolun maliyeti 223 milyon YTL.

İNŞAATI DEVAM EDEN:

3 adet Tünel toplam 7 bin 946 metre
Dolmabahçe-Bomonti Tüneli (2 bin 340 metre)
Piyalepaşa-Kağıthane Tüneli ( bin 506 metre)
Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli (4 bin 100 metre)

İHALE AŞAMASINDA OLAN

5 adet toplam 11 bin 127 metre
Dolmabahçe-Fulya Tüneli (2 bin 127 metre)
Fulya-Levazım Sitesi Tüneli (4 bin 450 metre)
Levazım Sitesi-Akatlar Tüneli ( 3 bin 360 metre)
Levazım-Zincirlidere Tüneli (2 bin 940 metre)
Eyüp-Silahtarağa Tüneli ( 268 metre)

PROJESİ DEVAM EDEN

6 adet toplam 9 bin 874 metre
Üsküdar-Paşalimanı-Ahmediye Tüneli (560 metre)
Baltalimanı-Ayazağa Tüneli (4 bin 568 metre)
Tophane-İplikçi Tüneli (2 bin 550 metre)
Taşkızak-Hasköy Tüneli (940 metre)
Eyüp Mezarlık Halid bin Zeyd Bulvarı-Sahil Yolu Tüneli (700 metre)
Sarıyer-Merkez-Sahil Tüneli (556 metre)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler