HABER

Bu besinler testosteronu yükseltiyor

Testosteron hormonu erkeklerle aynı düzeyde olmasa da kadınlarda da bulunur. Bazı hastalıklarda ise bu hormon kadınlarda yükselir ve bazı problemlere neden olur.

Bu besinler testosteronu yükseltiyor

Testosteron hormonu erkeklerle aynı düzeyde olmasa da kadınlarda da bulunur. Bazı hastalıklarda ise bu hormon kadınlarda yükselir ve bazı problemlere neden olur.

Beslenme uzmanı ve diyetisyen Selin Şahin'e göre testosteronun fazlalığı tüylenme, saç dökülmesi, erkek tipi yağlanma gibi sorunlara neden olurken düşüklüğü, depresyon, tansiyon, kuvvetsizlik, enerjisizlik ve metabolik sendromla bağlantılı olabilir. Normal seviyelerde ise genç ve enerjik bir beden sağlar. Diyetisyen Selin Şahini bazı besinlerin ise çok miktarda tüketildiğinde testosteron yüksekliğine neden olduğunu belirtiyor. İşte o besinler…


KABAK ÇEKİRDEĞİ

Optimum testosteron seviyeleri için gerekli olan çinko mineralinden zengindir. Çinko metabolizmada bazı hormonların dönüşümü gerçekleştirirken cinsel organlarında sağlıklı kalmasını destekler. Kabak çekirdeğinin protein içeriği; vücuda dışardan alınması elzem olan (fenilalanin, triptofan, metiyonin) gibi esansiyel amino asitler açısından çok zengindir.


KABAK ÇEKİRDEĞİ

Triptofan; noreadrenalin, serotonin ve GABA gibi beyin biyokimyasal düzeninde düzenleyicilerin ön maddesidir. Kabak çekirdeği içerdiği fitosterin kolesterolü azaltır, prostat büyümesini yavaşlatır. Bu küçük alkali yeşil tohumlar; bitkisel protein, demir, çinko, magnezyum ve bitkisel omega-3 yağ asitlerinden zengindir.


MACA BİTKİSİ

Maca dayanıklılığı arttıran, hormonal dengesizliklerin düzeltilmesinde yardımcı ve libido artışını sağlayan bir kök sebzedir. Kadın ve erkekte libidoyu artırarak duygu durumunu düzeltebilir. Testosteron seviyesini artırarak stres düzeyini azaltır.


MACA BİTKİSİ

Aynı zamanda testosteron seviyelerini artırarak egzersiz sırasında da enerjiyi artırarak size yardımcı olur. Egzersiz sırasında özellikle ağırlık kaldıracağın durumlarda doğal yoldan testosteron seviyelerini artırır.


HİNDİSTAN CEVİZİ

Hindistan cevizi; kas yapımını artırır, yağsız kütlesini destekler ve testosteron başta olmak üzere diğer hormonların dengesini sağlar. Hindistan cevizi yağı et ve diğer doymuş yağ asitlerinden farklıdır. Hindistan cevizi orta zincirli yağ asitleri içerir.


HİNDİSTAN CEVİZİ

Orta zincirli yağ asitleri vücutta çok çabuk çözünen ve sindirim sistemini yormayan doymuş yağ asitleridir. Doymuş yağlar testosteron üretimi için gereklidir. Kalori değeri yüksek olduğu için dikkatli tüketmek gerekir. Ama unutmamak gerekir ki günlük beslenme programının %10 u doymuş yağ asitlerinden sağlanmalıdır.


CHİA TOHUMU

Antioksidan, omega-3 ((ALA(Alfa linolenik asit)), lif kaynağı, minerallerce zengin, protein oranı yüksek ve glutensiz. Vejetaryenler için mükemmel bir protein kaynağıdır. Trend topik olan Chia Tohumun hiç duymadığınız bir özelliği daha.


CHİA TOHUMU

İçeriğindeki yağ asitleri ile testosteron seviyesini artırır. İçeriğindeki potasyum, çinko, demir ve magnezyum bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanında tansiyon, kan şekerini ve ruh halini destekler. Bu besinler de sağlıklı bir beslenme programı ve hormon üretimi için gereklidir. Kenevir tohumu chia tohumundan daha fazla protein, demir, magnezyum ve içerir.


AVOKADO

Libido artırıcı besin olarak tanımlanan avakado; içeriğindeki yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri ve B6 vitamini sayesinde Kortizol seviyesini düşürür ve testosteron seviyesini artırır. Aynı zamanda ruh halini destekler. Moralini düzeltir.


AVOKADO

Avokadonun içeriğindeki sağlıklı yağ asitleri kötü kolesterol olarak adlandıran ve testosteron seviyesini düşmesine sebep olan LDL oluşumunu azaltır. Bitki temelli yağlar LDL oluşumu azaltırken HDL oluşumunu teşvik eder.


YUMURTA SARISI

D vitamini, insan vücudunda kalsiyumun kullanılmasına yardımcı olur. Yumurta sarısı, D vitamini sağlayan birkaç besinden biridir. Yumurtanın sarısı akına oranla daha fazla yağ, protein ve demir içermektedir ve iyi bir çinko kaynağıdır. Yumurta sarısındaki doymamış yağ asitleri testosteronun yapımı için gereklidir.


YUMURTA SARISI

Yumurta sarısı testosteron seviyesini yükseltmek için iyi bir seçenek. Kolesterol yükseltici namıyla ünlenen yumurta sarısı aslında kırmızı etten daha az kolesterol seviyesini yükseltir. Eğer kolesterol seviyeleriniz normal ise günde 1 yumurta yiyebilirsiniz.


BRÜKSEL LAHANASI

Brüksel lahanası testosteron temel yapı taşı olan vitamin ve minerallerden bolca bulunur. Bu "mini lahanalar" içeriğindeki indol-3-karbinol adlı biyoaktif bileşen hücrelerde DNA onarımını artırır ve aromataz enzim aktivitesini azaltarak testosteron üretimini artırır. Aromataz enzimi erkekler için büyük testosteron katillerinden biridir. Çünkü serbest testosteronları östrojene dönüştürür.


FASULYE

Erkek hormonu sağlığına gelince, fasulye düşündüğünüzden daha fazla fayda sunabilir. Beyaz, böbrek, ve siyah fasulye, tüm D vitamini ve çinko kaynakları olarak kabul edilir. Fırında fasulye ayrıca besin sunmak, ama günlük diyet ek kaynaklar gerekir. Bir bonus olarak, bu gıdalar kalp sağlığını korumak bitki-temelli proteinlerin dolu.KEREVİZ

Kereviz androstenone' ve androstenol ve androstenone adlı iki çok güçlü androjenler içerir. Yapılan çalışmalarda kerevizin kokusunun bile testosteron seviyesini artırdığı bulunmuştur. Ayrıca kereviz luteolin ve apigenin adlı flavonoidleri içerir. Bu iki madde ortak çalışarak östrojen seviyesini düşürür ve testosteron seviyesini artırırlar.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler