KADIN

Bu gıdaları bebeğinizden uzak tutun

Bu gıdaları bebeğinizden uzak tutun

Bebekler belli zaman aralığına kadar bazı gıdalardan uzak durmalı!

Bebekler doğdukları andan itibaren özellikle ilk 6 ay sadece ve sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün olmadığı durumlarda anne sütünün içeriğinde olan formül mamalar kullanılmalıdır.

Bebeklerin gelişiminde ilk bir yıl fazlasıyla önem taşır. Kemik gelişimleri, zihinsel gelişimleri ve karakter gelişimleri bu ilk bir yıl içerisinde temellerini atar. Bu nedenle bebekler için ilk bir yıl fazlasıyla önem taşır.

Bebekler ilk yıl içerisinde 6. Aydan itibaren ek gıdalara yavaş yavaş başlar ve yeni tatlar ile tanışmaya başlar. Püreler, çorbalar, yoğurt gibi yiyeceklerle tanışan bebek için bundan sonra dikkat edilmesi gereken şey her yeni yiyeceğe karşı vücudun verdiği reaksiyona dikkat etmektir.

Bebeklerde ilk 1 yıl içerisinde önerilmeyen yiyecekler:

• İnek sütü
• Yumurtanın beyazı
• Bal
• Tuz
• Çay ve çay türevleri

Bu gıdalar arasında özellikle de inek sütüne tüm uzmanlar dikkat çekiyor. İnek sütü yerine anne sütüne eş değer içeriğe sahip keçi sütünü öneriyorlar. İnek sütü içeriğinden dolayı bebeğin diğer aldığı besinlerdeki vitaminlerin bir kısmınını yok edebiliyor.

İnek sütü ile beslenen bebekte özellikle solunum yolları hastalıkları daha fazla görülebilir. C vitamini yönünden daha zayıf olan inek sütü demirden de yoksundur. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda demir eksikliğine neden olabilir ve iskelet gelişimini etkileyebilir.

Bebeğinizin ilk 6 aydan sonra ek gıdaya geçiş sürecindeki beslenme düzenine mutlaka bir doktor ile birlikte karar vermelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun yediklerinden oluşabilecek alerjik durumları da gözlemlemeniz bebeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Bebeklere ne zamandan itibaren inek sütü verilebilir?