Bu hareketlere dikkat edin: Farkında olmadan omurganızı incitecek 8 hareket

Omurga vücudun kontrolünü sağlamak için oldukça önemli bir yapı. Omurga için vücudun belkemiği demek yanlış olmaz. Bu yüzden omurgamıza her yaşta her an dikkat etmek gerekir. İşte omurganız konusunda dikkatli olmanızı gerektiren günlük aktiviteler...

Bu hareketlere dikkat edin: Farkında olmadan omurganızı incitecek 8 hareket

1. Ayakta durma

ayak

Ayakta dururken omurganıza binen yük uzun bir yürüyüş esnasındaki baskıdan daha yüksek olabilir. Eğer saatlerce ayakta durmanızı gerektiren bir durumunuz varsa, omurganıza yapılacak baskıyı en aza indirmenin bir yolunu bulmalısınız. Örneğin fotoğraftaki gibi elinizle bir yerden destek alarak ayakta durmak omurganız için daha sağlıklı.

2. Bulaşık yıkama

bulasik

Bulaşık yıkarken genellikle dizlerimizi kırmadan yarı eğilen bir pozisyon alırız. Bu da disklerin aşınmasına sebep olması nedeniyle omuz ağrısı yaratır. Bu sebeple bulaşık yıkarken fotoğraftaki gibi tek dizinizin altına bir tabure koymak omurgadaki baskıyı azaltacaktır.

3. Araba lastiği değiştirme

araba

Araba sürücülerinin günler sürecek bir sırt ağrısına sebep olabilecek bu durumla her an yüzleşme ihtimali var. Bu yüzden böyle bir işe giriştiğinizde yere eğilmek yerine yere oturun ki gözleriniz çamurlukla aynı seviyede olabilsin.

4. Ağır taşımak

tasimak

Ağır bir şey kaldırırken dizlerinizi bükmeniz gerektiğini her zaman hatırlayın. Ayrıca ağır kaldırırken ağırlığı iki elinize eşit olarak bölmek omurganız için çok daha sağlıklıdır.

5. Yerleri silmek

ev

Yerleri silerken dizlerinizi bükmeden kol hareketleriyle bezi hareket ettirmek, dizlerinizi üzerinde sürünerek yer silmek omurganız ve dizleriniz için çok çok zararlı. O yüzden yer silerken eğilmeden kullanabileceğiniz bir sopa omurganızı sağlam tutmanıza yardımcı olur.

6. Ayakkabı giymek

ayakkabi

Belden yere eğilerek yapılan her hareketin intervertebral diskleri zedeleme ihtimali vardır. Bu yüzden ayakkabılarınızı giyerken de oturmanızı ve bacağınızı hafifçe yukarı kaldırmanızı öneriyoruz.

7. Sırt çantası taşımak

canta

Sırt çantasını tek sapıyla omzunuza asmak omurganızda dengesiz bir baskı yaratacağı için zararlıdır. Sırt çantalarının iki sapını birden kullanmak doğru olanıdır.

8. Ağır bir şeyi aşağı indirmek

ts

Bir şeye uzanırken omurganız esner. Ancak ağır bir şeyin tüm ağırlığı aniden esneyen omurganıza binerse omruganızdaki diskler ciddi şekilde zarar görebilir. Yukarıdan ağır bir şey almanız gerekiyorsa, basıncı minimuma indirmek için bir sandalye kullanın. İndirirken ağırlık göğsünüzün seviyesinde olmalıdır.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-health/8-everyday-activities-that-can-damage-your-spine-358110/

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler