Bu ne yaman çelişki?

İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırının beşinci gününde ölen sivillerin sayısı 100'e yaklaştı. Filistinliler İsrail'i "soykırım"la suçladı.

Türkiye'nin sınır ötesi operasyonuna sert tepki gösteren ABD İsrail'in haklı olduğunu ima etti ve dikkatli olmaya çağırdı. Türkiye'nin haklı operasyonunu işgal gibi tanımlayan diğer dünya ülkeleri ise sıradan kınama mesajları yayınladı.

GAZZE KAN GÖLÜNE DÖNDÜ İsrail'in sabah saatlerinde Gazze Şeridi'nin kuzeyine düzenlediği son saldırılarda biri Hamas militanı 5 Filistinli'nin daha öldüğü bildirildi.

Ölenlerden birinin sivil olduğu, diğer üç kişinin kimlik bilgilerine ise ulaşılamadığı belirtildi. İsrail ordu sözcüsü ise, Gazze'nin kuzeyine yönelik operasyonların devam ettiğini söylerken, militanları ve silah üretilen yerleri hedef aldıklarını ifade etti.

Böylece, Cumartesi sabahı başlayan saldırılarda son 24 saat içinde ölen Filistinli sayısı 66'ya yükseldi. İsrail'in, roket saldırılarına cevap vermek maksadıyla, geçtiğimiz Kasım ayında ABD'de yapılan Ortadoğu barış konferansından bu yana düzenlediği saldırılarda 299 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin'de ikinci intifadanın başladığı 2000 yılından bu yana ölenlerin sayısı 6 bin 262'ye yükseldi.

BM'DEN ŞİDDETE SON ÇAĞRISI
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistin taraflarına Gazze'deki şiddete bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

Güvenlik Konseyi'nin İsrail-Filistin arasında tırmanan gerginlik nedeniyle acil olarak yaptığı ve 5 saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada, "Güvenlik Konseyi'nin üyelerinin, İsrail'in güneyinde ve Gazze'de sivillerin hayatlarını kaybetmesinden derin üzüntü duyduğu ve şiddetin tırmanmasını kınadığı" belirtildi.
Açıklamada, "Bu olaylar, tüm tarafların acilen bütün şiddet olaylarına son vermesinin gerekliliğini vurguluyor" denildi.

OLMERT: SALDIRILAR SÜRECEK

Olmert, haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada, "İsrail'in, terör örgütlerine karşı mücadelesini bir an olsun bile durdurma niyeti yoktur. İsrail militanları vurmaya devam edecektir" dedi.

Olmert, "Roketlerin menzilini genişleterek, İsrail'in operasyonlarını zayıflatacakları hayali görenler çok büyük bir yanılgı içinde" ifadelerini kullandı.

Bu arada dün içlerinde çocuk ve sivillerin de bulunduğu 66 Filistinlinin ölümüne neden olan saldırılarda İsrail'in aşırı güç kullandığı suçlamalarını kabul etmeyen Olmert, "Son günlerde sivillerin de zarar gördüğü, İsrail'in aşırı güç kullandığına ilişkin eleştiri ve şikayetler duyuyorum. Biz ülkemizin güneyindeki vatandaşlarımızı koruyoruz, kimse bizi bu vazifemizi yerine getirmekten alıkoyamaz" şeklinde konuştu.

AB, İSRAİL'İN GAZZE SALDIRISINI KINADI Brüksel - Avrupa Birliği (AB), İsrail'in "toplu cezalandırma" anlamına gelen "Gazze'de Filistin halkına yönelen orantısız güç kullanımını" kınadı. AB Dönem Başkanlığından yapılan açıklamada, "masum çocuklar dahil önemli sayıda sivilin" hayatını kaybetmesine neden olan İsrail saldırısının "büyük endişe" ile izlendiği belirtildi. "Bu tür eylemlerin uluslararası hukuka aykırı olduğu" vurgulanan açıklamada, "AB Dönem Başkanlığı, Gazze halkının toplu

cezalandırılmasını reddeder" denildi.

Hem İsrail, hem Filistin tarafındaki masum sivillerin yaşadığı acıların "derin endişe" yarattığı belirtilen açıklamada, Hamas'ın İsrail'e roket saldırısı da kınanarak, bunun derhal durdurulması istendi.AB Dönem Başkanlığı açıklamasında "Barış süreci urdurulmamalıdır. AB Dönem Başkanlığı, tüm tarafları Annapolis'te uzlaşıldığı şekilde müzakereyle çözüm yolunda ilerlemeye teşvik eder" denildi.

HAMAS: "İSRAİL'İN SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRILARI ASKERİ BAŞARISIZLIK" Hamas örgütünün askeri kanadı İzzettin El Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail'in sivillerin yaşadığı yerleşim birimlerini hedef alan saldırılar düzenlemesinin yeni olmadığını, bu durumun İsrail'in "acizliğinin ve askeri başarısızlığının göstergesi" olduğunu söyledi.

Ebu Ubeyde, "İsrail, içinde tek bir dağ bile bulunmayan sahil bölgesi Gazze'ye girmekten korkuyor. Baskısını sivillerin evlerine saldırılar düzenleyerek arttırmak istiyor. Bu, İsrail'in eskiden beri sürdürdüğü siyonist politikadır. Bu durum bizi korkutmuyor. İşgale karşı direnişimizi sürdüreceğiz. İsrail'e yönelik saldırılarımız devam edecek" dedi.

"Gazze'de sivillere yönelik saldırılar bütün dünyaya ve sorumluluğu bize yükleyenlere, 'İsrail'in şiddetten başka bir dilden anlamadığı' mesajını vermektedir" diyen Ubeyde, "İsrail'in bu saldırılardaki amacı Hamas hareketini durdurmaktır. Biz bunu bütün dünyaya hatırlatmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ebu Ubeyde, ayrıca İsrail saldırılarının başladığı Çarşamba gününden bu yana İzzettin El Kassam tugaylarından 35 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

AA-İHA