Bu şehir girdap gülüm: İstanbul'un kaosundan doğaya kaçan ünlüler

Her geçen gün İstanbul'un nüfusu da kaosu da artıyor. Hiç bitmeyen inşaatlar, tüm şehri bir şantiyeye çevirdi. Toz, gürültü, çirkin yapılar, kalabalık derken İstanbul günden güne yaşanmaz hale geliyor. İşte huzuru doğada arayan ünlüler...

Bu şehir girdap gülüm: İstanbul'un kaosundan doğaya kaçan ünlüler

Tarkan’ın eski baldızı olarak hayatımıza giren Berna Öztürk şehri terk edenlerden. Muğla Akyaka’da bir köyde yaşadığını belirten ünlü isim, şehrin kalabalığından bunaldığını, 7 yıldır köyde oldukça mutlu olduğunu söyledi.

90’larda yaptığı hit şarkılarla hafızalara kazınan Zeynep Türkeş de Berna Öztürk gibi Muğla’da soluklananlardan. Bodrum ile Milas arasındaki Kıyıkışlaçık Köyü’ne yerleşen Zeynep Türkeş, burada bir özel okulda müzik öğretmenliği de yapıyor.

90’lı yıllarda podyumlarda fırtınalar estiren ünlü manken Bilun Dohmen, geçmişini bir kenara atıp köy hayatına geçti. Şatafatlı günlerini bir çırpıda silen Dohmen, küçük baş hayvan besliyor, tarım yapıyor. Doğal yaşamın tadını çıkarıyor.

Piyanist Ozan’la yaşadıkları gerçek hikayeyi anlattıkları “Sen Miydin Sevgilimi Çalan” şarkısı ile gönüllere taht kuran Nejat Alp de, 48 yıllık sanat hayatını geçirdiği İstanbul’u terk edenler arasında…

Yıllar sonra eşiyle birlikte tatil için gittiği Bodrum’a hayran kalan Nejat Alp, ani bir kararla buraya yerleşmeye karar vermiş. Daha önce eşinin yurtdışına taşınma isteğine “Türkiye’de cennet gibi yerler var, burada bir yere taşınalım” diyen ancak eşi tarafından reddedilen Alp, Bodrum’u görünce eşinin de hemen kabul ettiğini söylüyor.

İstanbul’u bir çırpıda arkasında bırakan en ünlü isimse Yılmaz Erdoğan. Hakkari’den yazar olma hevesiyle Ankara’ya gelen, buradan yıllarca sanatını icra edeceği İstanbul’a taşınan Erdoğan da İstanbul’un tükettiklerinden…

2014’te yılında Muğla Köyceğiz’e yerleşen Erdoğan, burada bir çiftlik kurdu. Çiftliğinde hem kafasını dinleyip inziva hayatı yaşıyor hem de burayı bir plato olarak kullanıyor. Son filmleri Ekşi Elmalar ve Tatlım Tatlım’ı çiftliğinde çeken Yılmaz Erdoğan halinden oldukça memnun.

Aynalı Tahir dizisiyle ünlenen; Barda, İnşaat gibi Türk sinemasının önemli filmlerinde rol alan Yeşim Büber görüntü yönetmeni olan eşi Mehmet Aksın ve ikiz bebekleriyle birlikte oldukça etkileyici bir yaşama geçti. Ünlü oyuncu ve ailesi teknede yaşıyorlar.

"Hep hayalimizdi teknede yaşamak, yolda olmak. Bu, bir şekilde bize dayatılan biçim ve sınırlara nanik yapmak belki de. Evi kapatıp tekneye taşınalı sekiz yıl oldu. İstediğim an demirimi alıp gidebilme imkanı gerçek bir özgürlük benim için. Ve her yerde yolcu hissetmek mekan ve zaman algımı çok değiştirdi. Zorunluluktan uzak, sahici bir seçim her an ve her yer. Bu duyguyu çok seviyorum"

Reklamcı sevgilisi Serdar Oral’la birlikte çocuk yaptıktan sonra 400.000 TL’ye aldığı araziye çiftlik evi yaptırarak burada yaşamaya başlayan Özgü Namal da Yılmaz Erdoğan gibi Köyceğiz’i tercih edenlerden…

“İstanbul’un yaşanacak hali kalmadı” diyerek, İzmir’in Şirince ilçesine yerleşen ünlü rockçı Hayko Cepkin, burada bir de doğa içi konaklama tesisi de kurdu. Büyük çiftliğinde yüzlerce hayvana bakan, sokak hayvanlarıyla ilgilenen, onlar için kampanyalar yapan Hayko Cepkin, huzurlu hayatın tadını çıkarıyor…

2006 yılında Lüleburgaz ilçesinin bir köyünde büyük bir arazi satın alan Candan Erçetin, 10 yıl boyunca konserler ve çalışmalardan fırsat buldukça arazisiyle ilgilendi. Buranın ıslah edilmesi ve yeşillendirilmesiyle ilgilendi. Her fırsatta buraya inşa ettirdiği çiftliğine giden Erçetin, tavukları, koyunları, eşekleri ve köpekleriyle birlikte yaşıyor.

Ünlü oyuncu Burak Hakkı, Çanakkale Saroz Körfezi mevkiinde 35.000 metrekarelik arazi alarak, buraya bir çiftlik kurdu. Burak Hakkı, İstanbul’daki işlerinden fırsat bulabildiği her an soluğu Çanakkale’de alıyor.

İzmir Bornova’daki lüks siteden bir ev alan İbrahim Tatlıses de İstanbul’da kaçanlardan… Yeni albüm çalışmalarını buradan sürdüreceğini açıklayan sanatçı, ailesiyle İzmir’de huzur buluyor.

Ünlü yönetmen Kutluğ Ataman, İstanbul’dan kaçışını da sanata çevirdi desek yanlış olmaz. Erzincan’da ailesinden kalan ve Munzur Dağları’na bakan arazide, muhteşem bir ev yaptıran Kutluğ Ataman, burayı hem atölye hem ev olarak kullanıyor. Uluslararası mimari yarışmalarından ödüller alan ev, görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Manken ve oyuncu Atilla Saral, Assos’tan aldığı araziye kondurduğu 15 metrekarelik konteyner ve 20 metrekarelik karavanda hayatını sürdürüyor. 25 senelik İstanbul hayatından yorulduğunu belirten Saral, “Her şeye sıfırdan başlıyorum” diyor…

Mahallenin Muhtarları'nın "Şirin"i, ünlü oyuncu Esra Akkaya, rüya gibi bir iş kurarak, Bodrum’a taşındı. Etiopya’dan evlatlık edindiği yavrusu Can Alex ile birlikte Bitez’de yaşayan Esra Akkaya burada bir de konsept bir restoran açtı. Ortağı olan arkadaşı yemek yapıyor, Esra Akkaya’da yetişkin misafirlerine masallar, hikayeler anlatıyor.

Bodrum Güvercinlik’te yaptırdığı ahşap evde yaşamını sürdüren sanatçı Ege, burada haftada üç gün sahneye çıkıyor. İnternet kullanmadığını, kavgadan ve kargaşadan uzak bir yaşam sürdüğünü söylüyor ve ekliyor, “Doğadan kopmak bizi insanlığımızdan da koparıyor”.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
e para var huzur var
istanbul aptalların şehri olarak kalsın bencede..
Kutluğ Ataman, dışında hepsi Bodrum ve İzmir,i tercih etmiş sanki başka bir yer yokmuş gibi, çünkü diğer yerlerinde güzel yurdumun ezilip bükülürler. Kutluğ Ataman,ı tebrik etmek lazım Türkiye sadece batıdan ibaret olmadığını
@logan4545 batıda olduğu için değil, oralarda islam daha az olduğu için. bizim ünlülerin abdestle namazla camiyle cemaatle bi işi olmadığı için daha rahat geliyor oralar.
@selaurse_2017 nerden biliyorsun sendemi orda yaşıyorsun ben egeliyim gurur duyuyorum benim ailemin ve tanıdıklarımın hepsi allah için kapalılar namazında abdesindeler ama allah için rte ye yalakalık yapmak için degil
Yılmaz Erdoğana İstanbulun tükettiklerinden yazmışsınız.Asıl İstanbulu bunlar tüketti.Geldiler,güzelim şehri İstanbulumuzala hiç uyuşmayan kültürleriyle katlettiler ve şimdi kaçıyorlar.Ne güzeldi İstanbulda İstanbul lehçesiyle konuşan,en az iki hatta daha çok kuşaktır İstanbullu olan insanlarla yaşamak.Maalesef eşkiya İstanbula hükümdar oldu.
parası olmayan ne yapsın peki ?
bir insanın bıyıkları pazularından kalın olmamalıdır
Diğer Haberler