Bush coştu, kameralar önünde dans etti

ABD Başkanı George Bush, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmayı aritmetik olarak garantileyen John Mccain ile görüşmesi öncesinde gazetecilerin karşısına dans ederek çıktı.

Bu arada 4 Kasım'da düzenlenecek ABD Başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmayı aritmetik olarak garantileyen John McCain'e, Başkan George Bush'tan da destek geldi.

BBC'nin haberine göre, McCain çiftini Beyaz Saray'da ağırladıktan sonra bir açıklama yapan Bush, Senatör McCain'in "müşfik ancak ülkeyi sağlam şekilde koruyacak güçlü bir lider" olacağını söyledi. McCain ile birlikte kameraların önüne çıkan Bush, "John bu ana gelebilmek için müthiş bir cesaret, sağlam bir karakter ve sebat ortaya koydu. Bir liderde aradığımız da bu özelliklerdir" dedi.

Arizona Senatörü John McCain, dün yapılan ön seçimlerde dört eyalette daha zafere ulaşarak partisinin adayı olmayı garantilemişti. Daha önce Başkan Bush'un babası eski başkan George Bush, adaylık yarışından çekilen Rudolph Guiliani ve California Valisi Arnold Scwarzenegger ile çok sayıda emekli komutan başkan adaylığı için destekledikleri adayın McCain olduğunu söylemişlerdi.

71 yaşındaki McCain eğer seçilirse ABD'nin en yaşlı başkanı olacak. McCain'in karakteri açısından zaten bir "başkan" olduğundan söz eden George W. Bush, 2000 yılındaki seçimlerde McCain'e karşı yarışmış ve onu yenilgiye uğratmıştı.

DEMOKRATLARIN YARIŞI KIZIŞTI

Vermont, Ohio, Teksas ve Rhode Island'da düzenlenen seçimler Cumhuriyetçiler açısından ön seçim sürecindeki belirsizliği noktalarken, Demokratlar cephesinde yarışı sadece daha da kızıştırdı. Peşpeşe aldığı yenilgiler ardından kampanyasını daha fazla sürdürüp sürdüremeyeceği tartışılan Hillary Clinton, Teksas ve Ohio gibi büyük eyaletlerde kazandığı başarıyla, Barack Obama ile arasındaki açığı kapattı.

New York Senatörü Clinton, Teksas, Ohio ve Rhode Island'da Barack Obama ise Vermont'taki ön seçimin galibi oldular. Hillary Clinton, Ohio zaferinden sonra yaptığı konuşmada, Beyaz Saray için kampanyasında yola devam ettiğini vurguladı. Bush'un kamelar önünde gazetecilerle şakalarak dans etmesi de "Bush giderayak coştu" yorumlarına neden oldu.