HABER

Büyükanıt'ın görev süresi uzatılıyor mu?

Büyükanıt'ın görev süresi uzatılıyor mu?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, 2008 Ağustos'unda dolacak olan görev süresinin, bir yıl uzatılmasının hükümet çevrelerinde ciddi ciddi konuşulmaya başlandığı öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede Türkiye'ye yeni bir ivme kazandıran Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın görev süresinin bir yıl uzatılması fikrine sıcak bakıyor. Başbakan Erdoğan, bir süredir yakın çevresindeki çalışma arkadaşlarıyla bu konu üzerine beyin fırtınası yapıyor.

Erdoğan'ın, terörle mücadelede iyi bir ekip çalışmasıyla başarılı sonuçlar alan Büyükanıt'ın hizmetlerinden, bir yıl daha yararlanmanın faydalı olacağı görüşünde olduğu belirtiliyor.

Başbakan'ın, Büyükanıt'ın görev süresinin uzamasının, ordu komuta kademelerinde nasıl bir reaksiyon göreceğinin iyi düşünülmesi gerektiğini de göz ardı etmediği belirtiliyor. Öte yandan, Başbakan'ın Genelkurmay Başkanı'nın görev süresini uzatma yönündeki görüşüne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılıp katılmayacağı da ayrı bir soru işareti oluşturuyor.

Büyükanıt'ın görev süresinin uzamasının, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Org. Sebahattin Işık Koşaner'i olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz görünüyor. Başbakan'ın bu nedenle Büyükanıt'ın görev süresinde yapılacak bir uzatmanın, diğer komutanların durumuna zarar vermeyecek bir formülle yapılmasını istediği de edinilen bilgiler arasında.

KOMUTANLAR VE TERFİ DURUMLARI

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Başbuğ'un, 30 Ağustos 2006 itibarıyla Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'ten görevi devralan Org. Yaşar Büyükanıt'tan sonra, 2008'de Genelkurmay Başkanlığı'na getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ege Ordu Komutanı Org. Sebahattin Işık Koşaner, Org. Başbuğ'dan boşalan Genelkurmay 2. Başkanlığı'na getirildi. Koşaner, bu görevden sonra yine Başbuğ'dan boşalan 1. Ordu Komutanlığı görevine getirildi. Bu kararla, teamülde bir değişiklik olmazsa, Orgeneral Koşaner'i Genelkurmay Başkanlığı'na taşıyabilecek yol da açılmış oldu. Koşaner, 1945 doğumlu olduğu için 2010 yılında Orgeneral Başbuğ'dan Genelkurmay Başkanlığı görevini devralarak iki yıl süreyle yürütebilecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner, bulundukları görevleri 2008 Ağustos'una kadar sürdürecekler. Gelecek yıl, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın yaş haddinden emekli olmasıyla bu göreve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un atanması bekleniyor.

DOĞAN GÜREŞ'İN GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASI SANCILI OLMUŞTU

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in görev süresi, 27 Temmuz 1993 tarihinde Bakanlar kurulu kararı ile bir yıl uzatılmış, ancak bu karar orduda büyük dalgalanmalara yol açmıştı. Bu uzatma nedeniyle Genelkurmay Başkanı olamadan emekliye sevk edilen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Muhittin Fisunoğlu, komuta kademesinin diğer üyeleriyle büyük tartışmalara girişmişti.

Tansu Çiller'in Başbakanlığı döneminde gerçekleşen bu uzatmayı Cumhurbaşkanlığı makamına yeni seçilen Süleyman Demirel Gazeteci Yazar Cüneyt Arcayürek'e verdiği mülakatta şu sözlerle savunmuştu:

"Güreş'in oğlunun şu kadar borcu var, şu şu da var diyor. Oğlu şu kadar borç almış da, ödememiş diyor. Bu konuda yayınlar var. Çoktandır, bu yayınları bu zat yaptırıyor! Ayıp değil mi bu? Böyle yapıldığında, Ordu'nun partiden farkı kalır mı? Genelkurmay Başkanı aleyhinde söylüyor, bunları. Görevini uzatmayın, bu adam şudur, diye söylüyor. Vaktiyle bu kişiyi Genelkurmay Başkanı yapmışlar zaten. Uzatma noktasına geldiğinde bu adam tu kaka demenin bir anlamı yok ki. Mesele, bu gitsin ben geleyim, meselesi. Ben sırf bu sebepten dolayı evet derim, bu uzatmaya. Böyle şey olmaz..."

Kaynak: cafesiyaset.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler