Büyükanıt'tan şehitleri anma günü mesajı

ANKARA (ANKA) – Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, şehitlerin sergilediği kahramanlıkların Türkiye Cumhuriyeti'ne, onun vazgeçilmez dinamiği olan Atatürk ilke ve devrimlerine yönelecek her türlü tehditle mücadelede ilham kaynağı olmaya devam edeceğini vurguladı.

Orgeneral Büyükanıt, "Yurt ve ulus sevgisi ile dolu yüreği, çelikleşmiş bir azim ve iradeye dayanan üstün bir disiplin anlayışı, dosta güven düşmana korku veren gücü ve kalbinde yaşattığı vatan, millet ve bayrak sevgisiyle görevi başında hazır bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, kendilerine duyulan güvene layık olduklarını en açık şekilde ortaya koymaktadırlar" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt Çanakkale Zaferi'nin 93. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükanıt "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları" hitabıyla başladığı mesajında, "Bugün, 93 yıl önce kazanılan zaferle başlayıp Cumhuriyet'le taçlandırılan eşsiz mücadelelerde taşıdıkları yüksek ruhla yüce Türk ulusunun bağımsızlığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünü koruma uğruna şehit olan vatan evlatlarının günüdür" dedi. Çanakkale Zaferi'nin, Atatürk'ün Türk ulusunun lideri olarak tarih sahnesine çıkışını sağlaması bakımından da ayrı bir değere sahip olduğunu vurgulayan Büyükanıt mesajında şunları kaydetti:

"Değerli Silah Arkadaşlarım,

Sonuçları bakımından etkileri yurt dışına taşan bu büyük mücadelede elde edilen zafer, yeni bir dönemin de kapısını aralamıştır. Şanlı tarihi boyunca bağımsızlığıyla insanlığa örnek olmuş Türk ulusu, Yüce Önderi'nin rehberliğinde, aralanan bu kapıdan geçerek bağımsız ve çağdaş devlet kurmasını bilmiştir. Kanı ve canı pahasına kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni ve onu ayakta tutan değerleri korumak adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Yurt ve ulus sevgisi ile dolu yüreği, çelikleşmiş bir azim ve iradeye dayanan üstün bir disiplin anlayışı, dosta güven düşmana korku veren gücü ve kalbinde yaşattığı vatan, millet ve bayrak sevgisiyle görevi başında hazır bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, kendilerine duyulan güvene layık olduklarını en açık şekilde ortaya koymaktadırlar. Aziz şehitlerimizin sergilediği kahramanlıklar Türkiye Cumhuriyeti'ne ve onun vazgeçilmez dinamiği olan Atatürk ilke ve devrimlerine yönelecek her türlü tehditle mücadelede bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Bu konudaki güç kaynağımız da Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün tüm olumsuzluklar karşısında gösterdiği tarihsel duruşudur.
Bu duygu ve düşüncelerle, bugünlere ulaşmamızı sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, gözlerini kırpmadan asil kanlarını bu topraklara akıtarak sonsuz mutluluğa ulaşan aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anar, tarihi boyunca ordusuna her zaman destek olan yüce Türk ulusuna şükranlarımı sunarım."