Buz terapisi ile güzelleşin

Aşırı sıcak ve aşırı soğuğun cilt için zararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bir başka gerçek ise buzun harika bir güzellik iksiri olduğudur.

Buz terapisi ile güzelleşin

Cildimize sayısız faydası olan buzun sabah akşam kullanılması ve buz küpleri ile masaj yapılması kan dolaşımını hızlandırması ve cildi canlandırması bakımından çok önemlidir.

Cilt bakımı ve daha sağlıklı görünüm birçok kadının hayali iken pahalı ürünler alarak bunu gerçekleştirmeye çalışır. Ancak fazla para harcamadan evinizde en doğal şekilde uygulayacağınız yöntemlerle hem daha genç hem daha canlı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Size cilt bakımında destek olacak ürün ise buz. Evet buz kan dolaşımını arttırmak ve yüze daha sağlıklı bir görünüm vermek için harika ve ucuzdur. İnce çizgilerin görünümünü azaltır, yaşlanmayla gelen lekelere karşı koruma sağlar ve akne izlerini yok eder.

Gençlik iksiri

Buz küplerini doğal bir cilt toniği olarak kullanabilirsiniz. Buz küpünü makyaj yapmadan evvel cildinize masaj yaparak uygularsanız eğer, gözeneklerinizi küçülterek makyaj için uygulayacağınız fondötenin pürüzsüz görünmesini sağlar.

Ayrıca buz küplerini naturel bir makyaj malzemesi olarak da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda buz, yaşlılık belirtisi olan cilt kırışıklıkları içinde birebirdir. Buz küpleriyle yaptığınız cilt masajları hem cildinizin tazeliğini korur, hem de kırışıklıklarınızın oluşmasını engeller.

Dikkat edilecek noktalar

Buzun bu şekilde faydalarının olduğu gibi zararlarıda vardır. Buzluktan çıkarılan buz damarlarınızı çatlatacağından dolayı, buzu direkt buz dolabından çıkarır çıkarmaz cildinize uygulamayınız, ilk soğuğunu atmasını bekleyip kullanın. Ayrıca buzu kullanırken, bir tülbentin içine koyarsanız masaj yapmanız daha kolay olacaktır.

Sivilce ve akneler için buz küpü masajı

Buz cildinizdeki iltihaplanmaları önleyerek, sivilce ve akne oluşumunu yok eder. Böyle bir sorununuz varsa buz küpünü hastalıklı bölgenin üzerinde tutarak uyuşmasını sağlayıp ve en kısa sürede akne gibi rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bunu iki günde bir uygulayabilirsiniz.

Parlak bir cilt için buz

Cildinizin çok pürüzlü olmasından şikayetçiyseniz, hazırlayacağınız buz küpleriyle buna çözüm bulabilirsiniz.

Malzemeler

İki tane orta boy salatalık

Bir nescafe fincanı dolusu limon suyu

Hazırlanışı

Salatalıkları blenderdan geçirip krem haline getirin. Sonrasında limon suyu ile karıştırıp buz küplerine boşaltın ve donmasını sağlayın. Bu karışım toksinleri arındıracağı için, her gün uyandığınızda temizlenmiş cildinize uygulayın.

Güneşi lekelerine karşı buz

Eğer cildinizde güneş lekeleri var ise, hazırlayacağınız buz küpü ile bu lekeleri yok edebilirsiniz.

Malzemeler

Bir litre su

Bir çorba kaşığı kadar doğal elma sirkesi

Bir çorba kaşığı kadar ise elma şırası

Malzemeleri karıştırıp buz kalıbında dondurun. Bu karışımı her sabah lekeli cildinize masaj yaparak uygulamanız yeterli. Eğer düzenli bir şekilde kullanırsanız, en kısa süre de güneş lekelerinin yok olduğunu siz de göreceksiniz.

Göz altı morlukları için buz küpü

Eğer gözünüzün altında morluklar varsa göz kararı bir salatalığı rendeleyip, gül suyu ile iyice karıştırın ve ardından buz kalıplarına koyup dondurun. Bu kür hem gözaltı morluklarının yok olması için, hem de uykusuz kaldığınız günlerdeki, göz şişmeleri için birebirdir.

Göz kapağı estetiği için buz

Göz kapaklarınız düşük görünüyorsa ve göz çevrenizde çöküklük varsa eğer, bu görüntüden kolayca kurtulabilmeniz ve en aza indirebilmeniz için vereceğimiz maskeyi kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Bir tatlı kaşığı krema

Bir limon suyu

Önceden dondurulmuş ve tamamen yeşil çaydan yapılmış bir adet yeşil çaylı buz küpü

Çok az doğal zeytinyağı

Bir çay bardağı kadar süt

Hazırlanışı

Öncelikle krema ve limon suyunu iyice küçük bir kapta karıştırın ve ardından göz çevrenize uygulayıp, yaklaşık bir yarım saat kadar bekletin. Yarın saatlik zaman dolduktan sonra, göz çevrenizi süt ile pamuk yardımıyla temizleyin. Sonrasında yeşil çaylı buz küpünüzle temizlediğiniz göz çevrenize masaj yapın. Bütün bu işlemler bittikten sonra bir pamuğa damlattığınız zeytinyağı ile göz etrafına masaj yapın.

Bakışlarınızı yumuşatın

Malzemeler

Saf gül suyu

Hazırlanışı

Saf gül suyunu buz kabına boşaltın ve buzdolabında yaklaşık 48 saat bekletin. Bu hazırlamış olduğunuz buz küpüyle her sabah uyandığınızda yaklaşık beş dakika kadar göz çevrenize masaj yapın, böylelikle bakışlarınız daha yumuşak olacaktır. Dilerseniz yüzünüzü temizledikten sonra cildinize de masaj yaparak kullanabilirsiniz, böylelikle cildiniz daha gergin ve daha yumuşak olur.

Yumuşak ve sivilcesiz ciltler

Malzemeler

Çok az yumuşak hamur

Süt (göz kararı)

Blender da çekilmiş buz parçacıkları

Hazırlanışı

Hamuru ılık süt ile karıştırıp cildinize uygulayın ve sonrasında yaklaşık yarım saat kadar bekleyin. Süreniz bittikten sonra sıcak su ile yüzünüzü temizleyin. Bu arada hazırladığınız çekilmiş buz parçaları ile yüzünüzü tekrar yıkayın. Bu maskeyi haftada bir uygulamanız yeterli. Bu sayede hem yumuşak bir cilde sahip olacaksınız, hem de sivilcelerinizden kurtulmuş olacaksınız.

Kırışıklıklara karşı buz

Cilt kırışıklığı probleminiz varsa ve tarifi uygulayın ve kırışıklıklarınızın zamanla yok olduğunu fark edeceksiniz.

Malzemeler

İki adet yumurta beyazı

Bir yemek kaşığı bal

İki adet buz küpü

Hazırlanışı

Yukarıda saydığımız malzemelerin tamamını (buz dahil) blender’da karıştırın ve cildinize uygulayın. Yaklaşık on beş dakika kadar bekleyip ardından ılık su ile cildinizi durulayın.

Doğal bronzlaştırıcı maske

Şimdi sizlere paylaşacağımız tarifte doğal yollarla bronzlaşma için ipucu vereceğiz. Bu tarif bronzlaşmanıza ve tüylerinizin dökülmesinde de yardımcı olacak.

Malzemeler

Rondodan çekilmiş iki adet havuç

Bir nescafe fincanı ile süt

Göz kararı su ve blender da parçalanmış buz

Hazırlanışı

Havuç ve sütü karıştırıp yüzünüze uygulayın. Uygulama bitince yaklaşık bir saat kadar bu maskeyle bekleyin. Bir saatlik süreniz dolduktan sonra buzlu su ile yüzünüzü yıkayın.

Vücudunuz daha genç görünsün

Vücudunuzun daha genç, daha sağlıklı ve dinç görünmesini istiyorsanız eğer, mutlaka her banyodan sonra kan dolaşımınızı hızlandırmak ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak için buz ile vücudunuzu ovabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler