HABER

Çalınan iki tarihi eser Türkiye'ye getirildi

ANKARA (ANKA) - Türkiye'den geçtiğimiz yıllarda çalınan iki tarihi eser Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmaları sonucunda iade edildi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, İzmir'in Agora Örenyeri deposundan 2004 yılında çalınan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmalar sonucunda uluslararası İnterpol Bülteninde yayınlanması sağlanan, mermer erkek heykeline ait baş Münih polisince 16 Nisan 2004 tarihinde Gorny & Mosch Müzayede Evinde açık artırmaya sunulmak üzereyken ele geçirildi. Eserin ele geçirilmesinin hemen ardından iade edilmesi için Bakanlığın istinabe talebinde bulunması üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma sonucunda, talep Alman makamlarına ulaştırıldı ve Mart 2005'te eser Alman Makamlarınca adli muhafaza altına alınarak mülkiyet hakkının açıklığa kavuşturulması istendi. Kültür ve Turizm Bakanlığınca mülkiyet hakkının tespiti için dava açılması amacıyla ödenek ayrıldı, ancak dava süreci başlamadan karşı tarafın mülkiyet hakkından vazgeçmesi üzerine eserin Türkiye'ye iade süreci başlatıldı. Eser kasım ayı içerisinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne getirildi.

Ayrıca Denizli'deki Laodikya antik kenti kazı deposundan 2005 yılında çalındığı tespit edilen, Kültür turizm Bakanlığı'nca uluslararası İnterpol bülteninde yayınlanması sağlanan Roma dönemine ait bir bronz heykelin sağ eli de İsviçre Polisi tarafından 2006 yılı kasım ayında ele geçirildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, eserin Türkiye'ye iadesi için gerekli girişimleri başlattı. Eser Kasım ayı içinde Türkiye'ye getirilerek Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne teslim edildi. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön