HABER

Çanakkale'de kömür sıkıntısı

ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale'nin kömür ihtiyacının karşılandığı Çan'daki kömür madeninin, yoğun kar yağışının ardından eriyen karlar sebebiyle sular içinde kalması, şehirde kömür sıkıntısının yaşanmasına sebep oldu.

Çanakkale Kömürcüler ve Mahrukatçılar Dernek Başkanı Birol Ürken, Çan'daki kömür madeninin sular içinde kaldığını belirterek, "Çanakkale'nin kömür ihtiyacı Çan'daki kömür madeninden karşılanıyordu. Ancak son günlerde maalesef Çan'dan Çanakkale'ye kömür gelmiyor. Yoğun kar yağışının ardından eriyen karlar yer altı sularını artırdığı için kömür madenleri sular içinde kalmış durumda. Motopomplarla madenlerdeki sular tahliye edilmeye çalışılmasına rağmen, maalesef bunda başarılı olunamadı. Büyük ihtimalle 15-20 gün Çanakkale'ye Çan'dan kömür gelmeyecek. Kömür sıkıntısına çare bulmak için Soma pres kömürü ile ithal kömürü Çanakkale'ye getirmeye başladık. Ancak bu kömürler de sınırlı miktarlarda geldi" dedi.

Şu an Soma pres kömürünün 20 kilogramlık torbasını 4.5 YTL'den, ithal kömürün 20 kilogramlık torbasını 6 YTL'den, 25 kilogramlık torbasını da 7.5 YTL'den sattıklarını anlatan Ürken, "Buradan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Kömür yok diye bu fiyatların üzerinde kesinlikle kömür almasınlar. Eğer yüksek fiyatla kömür satan olursa bize bilgi versinler. Aldığımız ihbarlara göre ellerinde Çan kömürü olanlar 20 kilogramlık torbası 3.5 YTL olan bu kömürleri 4.5-5 YTL'ye satıyorlarmış. Bu kesinlikle mümkün değil. Bunu yapanları hemen bize ihbar etsinler. Bunların hakkında işlem yapacağız" diye konutu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler