HABER

Cenaze Kabil'e getirildi

KABİL (İHA) - Afganistan'ın eski kraliçesi Hümeyra Zahir Şah'ın cenazesi, bugün resmi cenaze töreni için bir İtalyan uçağıyla başşehir Kabil'e getirildi. Cenaze, Kabil havaalanında eski Kral Muhammed Zahir Şah, Devlet Başkanı Hamid Karzai ve pek çok kabine üyesi tarafından karşılandı. Afgan milli bayrağına sarılan tabut, TSİ 11:15'te havaalanına inen uçaktan, Afgan şeref kıtası tarafından taşındı. Karşılama törenine kraliyet ailesinin fertleriyle yüzlerce yabancı diplomat da katıldı.

Kraliçe Hümeyra'nın cenazesi, bugün ilerleyen vakitlerde, Karzai'nin de katılacağı törenle Kabil'in dış kesimlerindeki kraliyet ailesi mezarlığına defnedilecek.

86 yaşındaki Hümeyra, çarşamba günü kalp krizi sonucu İtalya'nın başşehri Roma'daki hastanede ölmüştü.

Zahir Şah'la 1931'de evlenen Hümeyra, halen 6'sı hayatta olan 9 çocuk annesiydi. Kraliçe Hümeyra, sağlığının el vermemesi dolayısıyla 28 senelik sürgün hayatından sonra nisan ayında ülkesine dönen eski Kral Muhammed Zahir Şah'la birlikte Afganistan'a gelememişti. Aile fertleri, ölümünden önce Hümeyra'nın ülkeye dönüş için hazırlıklar yaptığını ifade ettiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön