HABER

Cenaze töreninde siyaset olmayacak

17 yıldır mücadele ettiği kansere bugün saat 04.45'de yenik düşen ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan yarın Teşvikiye Camii'nde kılınacak ikindi namazının ardından, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Cenaze töreninde siyaset olmayacak

Böylece Saylan, yarına denk gelen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında defnedilmiş olacak. Saylan için ayrıca Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde bir de anma töreni yapılacak.

CENAZEYE SİYASET KARIŞMAYACAK

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Prof. Dr. Türkan Saylan için yarın yapılacak cenaze töreninin, hiçbir siyasi boyutunun olmayacağını, sadece halkın sevgisine dayalı bir tören gerçekleştirileceğini bildirdi. Şişli Belediyesinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Çelikel, Saylan'ı Atatürk'ün kızı olarak nitelendirdi ve bu ifadeyi, Saylan'ın böyle anılmak istendiği için kullandığını söyledi. Çelikel, Saylan'ın cenazesinin 20 Mayıs Çarşamba günü yapılacağını anons ettiklerini, ancak daha sonra hem dernek içinde, hem çocuklarıyla görüştüklerinde, bunun 19 Mayıs Salı günü yapılmasının daha iyi olacağına karar verdiklerini kaydetti. Saylan'ın cenazesinin, yarın saat 13.30'da Zincirlikuyu Mezarlığı morgundan alınarak, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ne getirileceğini ve burada tören yapılacağını anlatan Çelikel, Hoca çok teferruatlı işleri sevmezdi. Rahatsız edici törenlerden çok hoşlanmazdı. O yüzden 1 saatlik bir tören yapacağız. Bir kaç kişi konuşacak. Her gelen konuşamayacak. Bunları da tespit ettik diye konuştu.

KORTEJ EŞLİĞİNDE UĞURLANACAK

Türkan Saylan için Lütfi Kırdar'daki törenin ardından Teşvikiye Camisi'nde ikindi vakti cenaze töreni düzenleneceğini belirten Çelikel, törenden sonra cenazenin, Rumeli, Halasgargazi ve Büyükdere Caddesi izlenerek kortej eşliğinde Zincirlikuyu Mezarlığı'na kadar getirileceğini ve burada toprağa verileceğini bildirdi. ÇYDD'nin hiçbir partiyle ilgisinin olmadığına dikkati çeken Çelikel, Yarınki törenin hiçbir siyasi boyutu olmayacak. Sadece halkın sevgisine dayalı bir tören olacak dedi. Çelikel, Türk halkına ve medyaya gösterdikleri ilgiden dolayı da teşekkür etti.

DOKUNULMAYANLARA DOKUNDU

Türkan Saylan'ın avukatı Hüseyin Karataş da Saylan, dokunulmayanlara dokunan bir insan olarak anılacak dedi. Karataş, Saylan'ın, Türkiye'de aydınlanma, çağdaşlaşma, demokrasi ve laiklik için muhteşem bir mücadele verdiğini dile getirerek, Yaşamının bir anını boşa geçirmedi. Maalesef son zamanlarda temelsiz, hukuksuz ve vicdansız saldırılara maruz kaldı. Ama bütün bunları kendisi, Anadolu çelebiliği ile 'Bunlar olacaktır. Hiç önemli değil. Biz işimize bakarız' diyerek karşılayabilecek kadar olgun ve ülke sevgisiyle dolu, bir insanı yitirdik diye konuştu. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise çağdaş, ilkeli bir Cumhuriyet kadınını kaybettiklerini ifade etti.

Sarıgül, Onu, ona layık olan bir törenle toprağa değil, ulusumuzun gönlüne bırakacağız. Ömrünü adadığı çağdaşlık, uygarlık mücadelesi, insanlık mücadelesi devam edecektir. Laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatma ve çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma mücadelemiz devam edecektir ifadelerini kullandı.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler